Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To już ostatnie godziny na głosowanie w budżecie obywatelskim Cieszyna

Facebook Twitter

Ostatnie godziny na głosowanie w budżecie obywatelskim Cieszyna. Miasto kolejny raz zachęca mieszkańców, by oddali głos na jeden z kilku projektów, który zostanie zrealizowany w przyszłym roku. Wpierw zbierano inicjatywy, później przeszły one weryfikację, czy są zgodne z regulaminem, teraz już ostatni moment dla mieszkańców, by poparli jeden z pięciu projektów.

Zgłoszone projekty: „Złota rączka dla seniora”, Murale po Cieszyńsku, Całoroczny zewnętrzny fortepian Cadenza na Wzgórzu Zamkowym, Renowacja zabytkowego kamiennego krucyfiksu na Placu Św. Krzyża w Cieszynie czy organizacja Siatkówki Plażowej w Krasnej.

Gabriela Staszkiewicz: Przede wszystkim są to inicjatywy samych mieszkańców. Oczywiście możemy dyskutować, czy to jest najbardziej potrzebna rzecz, czy powinna być jakaś inna. Trochę ciekawych projektów, zwłaszcza ten projekt dla seniorów jest interesujący. Mam nadzieję, że się sprawdzi, bo to też będzie trzeba koordynacyjnie zorganizować, żeby „Złota rączka w Cieszynie” zaistniała, rzeczywiście jest taka potrzeba. Są też takie projekty, które wynikają z tego, co się w Cieszynie podziało w ostatnim roku, choćby fortepian, który się mieszkańcom spodobał. Wprawdzie projekt zakłada, że będzie w pobliżu szkoły muzycznej, ale myślę, że to jest jak najbardziej uzasadnione miejsce. Wzgórze Zamkowe i koncerty fortepianowe- czemu nie.

-zachęca do aktywności Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna.

W tym roku do zadysponowania w ramach Budżetu Obywatelskiego Cieszyna jest 380 tys. złotych. Mieszkańcy Cieszyna mają dzisiaj (31.10.) do północy czas, aby oddać swój głos. Głosować można przez internet.

„Złota rączka dla Seniora”

Celem projektu jest świadczenie pomocy w miejscu zamieszkania seniora, w zakresie drobnych napraw domowych, między innymi: naprawa cieknącego kranu, zmiana baterii kuchennych i łazienkowych, udrożnienie odpływów, naprawa klamek i zamków w drzwiach, naprawa gniazdka, mocowanie luster, obrazów, karniszy, uchwytów, półek itp. Praca wykonana na rzecz seniora jest bezpłatna, tj. senior nie ponosi z tego tytułu żadnych opłat. Cel – poprawa jakości życia – zwłaszcza osób starszych i samotnych.

 • Lokalizacja: miasto Cieszyn
 • Szacunkowy koszt: 100.000,00 zł

Murale po cieszyńsku

Projekt polega na wykonaniu 4 antysmogowych murali nawiązujących do dziedzictwa kulturowego Cieszyna i Ziemi Cieszyńskiej, na blokach z 4 osiedli Cieszyna:

 • os. Piastowskie, ul. Kamienna 1 – „Cieszynka”
 • os. Liburnia, ul. Szymanowskiego 3 – „Strój cieszyński”
 • os. Podgórze, ul. Popiołka 2 – „Filigran cieszyński”
 • os. Bobrek Wschód, ul. Barteczka 23 – „Po naszymu” / „Cieszyńsko rzecz”, wybór 70 słów w gwarze.

 

 • Projekt ma realną szansę pozytywnie wpłynąć na otocznie, a także na wizerunek miasta.
 • Szacunkowy koszt: 179.988,00 zł

Całoroczny Fortepian Cadenza na Wzgórzu Zamkowym

Celem projektu jest instalacja całorocznego fortepianu zewnętrznego. Jest on zarządzany poprzez aplikację, która umożliwia zaprogramowanie czasu aktywności, poziomu głośności oraz posiada wgląd w statystyki użytkowania. Zainstalowanie fortepianu na świeżym powietrzu tworzy dla mieszkańców i turystów Cieszyna nowe miejsce spotkań i obcowania z kulturą. Fortepian na Wzgórzu Zamkowym można wykorzystać do organizowania koncertów oraz eventów plenerowych przy niskim nakładzie finansowym.

 • Lokalizacja: dz. nr 15/11 obr. 28, Wzgórze Zamkowe
 • Szacunkowy koszt: 180.000,00 zł

Renowacja zabytkowego kamiennego krucyfiksu na Placu Św. Krzyża w Cieszynie.

Celem projektu jest renowacja kamiennego krucyfiksu na Placu św. Krzyża w Cieszynie. Ten wspaniały zabytek architektury pochodzący z roku 1764 jest w fatalnym stanie technicznym, jego wygląd zdecydowanie odbiega od zmodernizowanej ul. Głębokiej oraz pięknie zmienionego Placu św. Krzyża. Usytuowanie krucyfiksu w centralnym punkcie Cieszyna powoduje, iż jest on oglądany przez tysiące ludzi przechodzących ulicą Głęboką. Realizacja projektu pokaże dbałość mieszkańców o wartości historyczne.

 • Lokalizacja: dz. nr 114 obr. 43, Plac Św. Krzyża
 • Szacunkowy koszt: 74.000,00 zł

Siatkówka Plażowa w Krasnej

Projekt obejmuje budowę boiska do siatkówki plażowej na terenie Szkoły Podstawowej nr 7 w Cieszynie. Teren przyległy do szkoły może stanowić centrum sportowo-rekreacyjne dzielnicy Krasna. Znajduje się tu nowoczesna hala sportowa, boisko wielofunkcyjne oraz nowo powstały plac zabaw. Uzupełnieniem bazy sportowo-rekreacyjnej będzie boisko do piłki plażowej, które umożliwi prowadzenie treningów, rozgrywanie towarzyskich turniejów i lokalnych rozgrywek siatkowej piłki plażowej. Sport to zdrowie!

 • Lokalizacja: dz. nr 25/5 obr.70, teren Szkoły Podstawowej nr 7
 • Szacunkowy koszt: 160.000,00 zł

W głosowaniu mogą wziąć udział tylko mieszkańcy Cieszyna, którzy mogą zagłosować tylko na jeden projekt z wymienionych. Głosować można na stronie: TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2023