Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Towarzystwo Entuzjastów Kolei chce zmian w komunikacji autobusowej. Twierdzą, że są ignorowani

Facebook Twitter

Towarzystwo Entuzjastów Kolei chce zmian w kursowaniu autobusów MZK. Jego członkowie zbierają podpisy pod petycją, którą chcą wysłać do Międzygminnego Związku Komunikacyjnego. O jakie zmiany będą wnioskowali?

Fot. jastrzebie.pl

W projekcie petycji Towarzystwo Entuzjastów Kolei twierdzi, że z każdym rozkładem jazdy maleje liczba kursów, likwidowane są nawet całe linie, zaś trasy innych są niepotrzebnie wydłużane lub bez powodu omijają ważne miejsca, jeżdżą naokoło po peryferiach, wśród pól.

Według autorów petycji wielokrotnie zgłaszane uwagi są przez MZK uparcie ignorowane. Dlatego chcą między innymi: przywrócenia przystanków przy dworcu kolejowym w Wodzisławiu dla linii 201 i 202, przywrócenia trasy linii 203 w Radlinie na ulicy Korfantego zamiast Mariackiej czy przywrócenia trasy linii 207 w Radlinie na ulicę Mariacką zamiast Korfantego i z centrum Marklowic prosto do Wodzisławia zamiast przez pola.

Zmiany miałyby poprawić komunikację dla mieszkańców Radlina, Rydułtów czy Pszowa bo to głównie do nich zwracają się z prośbą o poparcie petycji jej autorzy. Do władz MZK ma ona trafić prawdopodobnie w połowie stycznia przyszłego roku. Na razie zbierane są podpisy. Towarzystwo Entuzjastów Kolei liczy, że uda się ich zebrać kilkaset.

Treść petycji:

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Radlina, Rydułtów i Pszowa!

Miasta nasze co roku wpłacają niemałe dotacje na komunikację miejską do jastrzębskiego Międzygminnego Związku Komunikacyjnego, jednak te stale rosnące wydatki nijak nie przyczyniają się do poprawy jakości tej komunikacji. Przeciwnie, z każdym rozkładem jazdy maleje liczba kursów, likwidowane są nawet całe linie, zaś trasy innych są niepotrzebnie wydłużane lub bez powodu omijają ważne miejsca. Włodarze walczą ze smogiem, ale o sprawny i często kursujący transport zbiorowy, który ograniczyłby ilość samochodów na naszych ulicach, zadbać nie potrafią lub nie chcą. Autobusy pustoszeją, gdyż z tych marnych resztek transportu nie korzysta już nikt, kto nie musi. Wielokrotnie zgłaszane uwagi tych, którym jeszcze na tym zależy, przez MZK są uparcie ignorowane. Po ostatnich eksperymentach trudno nie odnieść wrażenia, że decydenci z MZK celowo i złośliwie czynią komunikację autobusową dla naszych miast jak najmniej użyteczną, przyczyniając się do dezintegracji naszego powiatu.

Nie trzeba zwiększać wydatków na transport zbiorowy, aby zdecydowanie poprawić sytuację. Autobusy łączące najważniejsze miejsca kursują żenująco rzadko wcale nie przez to, że miasta płacą zbyt mało, tylko dlatego że MZK zabiera część kursów z głównych przystanków, aby jeździć nimi naokoło po peryferiach, wśród pól, i tam daremnie przepalać zapłacone kilometry. Malejące wpływy z biletów w coraz mniejszym stopniu pokrywają koszty kursów autobusów, więc stale wzrasta haracz płacony przez nasze miasta za coraz bardziej żenującą komunikację. Nie do końca wiadomo, czy nasi urzędnicy zbyt mało się tym interesują czy nie potrafią wskazać, jak ta komunikacja powinna wyglądać i dlatego pozwalają planistom z biurowca MZK w Jastrzębiu robić to co im się podoba.

Ponieważ MZK stale pogarsza sieć połączeń autobusowych łączących nasze miasta, wycinając kursy i wymyślając coraz bardziej absurdalne trasy dla pozostałych oraz uparcie ignorując uwagi strony społecznej, apelujemy do włodarzy naszych miast o naprawę komunikacji miejskiej, poprzez natychmiastowe doprowadzenie do m.in. następujących zmian:

  • Przywrócenie przystanków przy dworcu kolejowym w Wodzisławiu dla linii 201 i 202,
  • Przywrócenie trasy linii 203 w Radlinie na ul. Korfantego zamiast Mariackiej,
  • Przywrócenie trasy linii 207 w Radlinie na ul. Mariacką zamiast Korfantego i z centrum Marklowic prosto do Wodzisławia zamiast przez pola.

Szczegóły zmian opisano w dokumencie „Optymalizacja linii komunikacji miejskiej MZK na terenie powiatu wodzisławskiego”.

W razie dalszego blokowania tych zmian przez decydentów z jastrzębskiego MZK żądamy wystąpienia naszych miast z tego tworu i organizacji komunikacji we własnym zakresie lub powierzenia tego zadania powiatowi wodzisławskiemu i w oparciu o szeroki dialog ze społeczeństwem.

Każdy z Państwa może pomóc w zbieraniu podpisów, przekazując link do niniejszej petycji członkom rodziny i znajomym. W razie potrzeby zbierania podpisów drogą tradycyjną (na papierze) prosimy o kontakt – opracujemy odpowiedni formularz.

Zarząd TEK

Jakie jest stanowisko Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w tej sprawie?

Rzecznik Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju przypomina, że nowe rozkłady są zawsze konsultowane z mieszkańcami. Tak było również w przypadku powiatu wodzisławskiego:

Rafał Jabłoński: Prowadziliśmy wieloetapowe konsultacje z pasażerami, jeśli chodzi o zmianę rozkładu jazdy w powiecie wodzisławskim. Pierwszy etap zakończył się 1 września, wówczas opublikowaliśmy rozkład jazdy, który podlegał konsultacjom w drugim etapie. Za pierwszym razem do 1 września wpłynęło 100 wniosków, z czego zdecydowana większość została uwzględniona. Następnie przez trzy tygodnie mieszkańcy mogli analizować nowy rozkład jazdy i składać kolejne wnioski. Wpłynęło 150 kolejnych wniosków i zdecydowana większość, ponad 80% tych wniosków zostało uwzględnionych.

Nowy rozkład jazdy zaczął obowiązywać 23 października – dodaje Rafał Jabłoński. Jak się okazuje, nie wszystkich satysfakcjonuje. Przypomnijmy, przedstawiciele towarzystwa wnioskują o zmiany na czterech liniach: 201, 202, 203 i 207. Co na to MZK?

Rafał Jabłoński: Za każdym razem przy tak ogromnych zmianach rozkładu jazdy na tak dużym obszarze są podzielone interesy wielu stron, ponieważ część pasażerów uważa, że ten autobus powinien jechać np. tak jak autorzy petycji twierdzą: numer 203 ulicą Korfantego; linia numer 207 ulicą Mariacką; powinien być przywrócony przystanek na dworcu w Wodzisławiu; z Marklowic autobus powinien jechać bezpośrednio do Wodzisławia. Chcąc wprowadzić te zmiany, kolejna grupa pasażerów odzywa się, e te zmiany wprowadzone są bezpodstawnie, nie mają uzasadnienia. Dlatego tutaj my musimy reagować na oficjalne dane, oficjalne potrzeby mieszkańców często potwierdzone podpisami pasażerów.

Rafał Jabłoński, rzecznik Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju

Żeby wprowadzić w życie zmiany w rozkładzie jazdy, potrzebujemy też konkretnych danych – dodaje Rafał Jabłoński.

Rafał Jabłoński: Jeśli chodzi o petycję, ona jest bardzo ogólnikowa, bo my wprowadzając zmiany, musimy wiedzieć konkretnie, czy pasażerowie, jeśli chodzi o linię nr 203 w Radlinie ulicą Korfantego, chcieliby mieć zapewniony przejazd w godzinach porannych, po południowych, jak często, z jakich przystanków, z jakim nasileniem. Podobnie na linii nr 207 i przejazd z Marklowic do Wodzisławia czy do dworca Wodzisławiu. Na tym polega konkretna konsultacja i konkretne wprowadzanie zmian. Nie możemy tego robić na wyczucie.

Każda zmiana musi być też konsultowana samorządami, to one płacą za wozokilometry. Rafał Jabłoński przypomina, że niektóre z nich, jak na przykład Wodzisław Śląski, nie są członkami MZK i nie wnoszą opłat, a tylko w tym mieście roczne koszty organizacji komunikacji na jego terenie to 2,5 miliona złotych. Wszystkie wspomniane linie jeżdżą przez Wodzisław. Czy zatem jest szansa na wprowadzenie zmian, o których piszą w projekcie petycji jej autorzy?

Rafał Jabłoński: My te zmiany rozpatrzymy i z dużym prawdopodobieństwem wprowadzimy w życie, ale wtedy, kiedy będziemy mieli na piśmie konkretne propozycje i konkretne rozwiązania, żebyśmy wiedzieli, że na pewno jest zapotrzebowanie wśród mieszkańców konkretnego miasta na istnienie takiej linii, żeby się potem nie okazało, że wprowadzamy zmianę, a autobusem jedzie dwóch pasażerów.

Podkreślmy, petycja na razie do władz Międzygminnego Związku Komunikacyjnego nie wpłynęła, według jej autorów ma to się stać, gdy zebrane zostaną pod nią podpisy mieszkańców: Radlina, Rydułtów i Pszowa. Ma to się stać w połowie stycznia 2021 roku.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj