Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Uzależnienia obserwujemy już u przedszkolaków.” O problemie dyskutowano podczas konferencji w Rybniku

Facebook Twitter

Pierwsze symptomy uzależnienia obserwujemy już u dwuletnich dzieci, najmłodsze dziecko uzależnione od alkoholu na oddziale miało 12 lat - mówi Katarzyna Musioł ordynator oddziału pediatrycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.

uzależnienia, konferencji w Rybniku

O uzależnieniach dyskutowano podczas konferencji w Rybniku

W auli Uniwersytetu Ekonomicznego odbyła się kolejna konferencja z cyklu „Cztery pory roku bądź ze mną” Podczas trzeciego spotkania, na które zaproszono pedagogów ze szkół regionu rozmawiano o uzależnieniach:

Najmłodsze dziecko uzależnione, ze stwierdzonym uzależnieniem mieliśmy w wieku 12 lat. To był chłopiec uzależniony od alkoholu. Natomiast coraz częściej zauważamy symptomy uzależnienia u tych najmłodszych 2-3 latków. Dzieci, które funkcjonują przy ekranie, siedzą przy ekranie, czas wolny wypełniają przy ekranie, nie są w stanie potem zjeść normalnego posiłku bez tego ekranu. To są pierwsze objawy, być może jeszcze byśmy nie nazwali tego uzależnieniem. Natomiast na pewno jest to zachowanie predestynujące do uzależnienia.

Na rybnicką konferencję zaproszono pedagogów psychologów, nauczycieli i lekarzy by wspólnie wypracować wzorce zachowania. Mówi psychoterapeutka Jadwiga Grech:

Jadwiga Grech: Dzieci się mogą uzależnić od wszystkiego. Jeżeli cały czas będą powtarzać te same schematy i te same mechanizmy, to się uzależnią od telewizji, od komórek. Dzieci też eksperymentują, sięgają po różne środki.

Radio 90: Kiedy nam się powinna zapalić czerwona lampka, że coś złego się dzieje?

Jadwiga Grech: Jak dziecko zmienia sposób zachowania, to znaczy zachowuje się w inny sposób niż wcześniej. Myślę, że jeżeli rodzic interesuje się dzieckiem, to jest w stanie pewne symptomy wyłapać.

Uzależnienia obserwujemy już u przedszkolaków

– dodaje Katarzyna Grycman–Wieczorek dyrektorka przedszkola nr 42 z Rybnika, a jednocześnie prezes Fundacji „mAli wspaniali”, która była współorganizatorem konferencji.

Katarzyna Grycman–Wieczorek: Np. dziecko bardzo po wstaniu z leżaczka płacze, płacze histerycznie. Nie wiedzieliśmy co jest powodem tego płaczu. Okazało się, że on już po przyjściu do domu od razu otrzymuje telefon i ma go na 3-4 godziny, więc ten okres taki pomiędzy wstaniem z leżaka, pomiędzy pójściem do domu jest dla niego bardzo traumatyczny, bo on już czeka, żeby dostać ten telefon. I to już mówimy o malutkich dzieciach.

Najbliższa konferencja „Cztery pory roku bądź ze mną” w grudniu, adresowana ona będzie do rodziców. Do tej pory rozmawiano o depresji, dysforii płciowej oraz uzależnieniach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj