Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ważna data z historii: 101 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego

Facebook Twitter

101 lat temu, w nocy z 2 na 3 maja, wybuchło III Powstanie Śląskie. Zryw powstańczy, an czele którego stanął Wojciech Korfanty, trwał do 5 lipca 1921 roku. Zakończyło się podjęciem decyzji o korzystnym dla Polaków podziale Górnego Śląska.

Nad Odrą w 1921. Chłopcy z Głożyn na pozycji. 1921 rok.Fot. Śląska Biblioteka Cyfrowa

III Powstanie Śląskie jest zaliczane do zwycięskich powstań narodowych w historii Polski. Jutro (3.05.) o godz. 10.00 z okazji 101. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego przedstawiciele władz rządowych i samorządowych z regionu złożą wieniec pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. Pół godziny później w Archikatedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odprawi mszę świętą w intencji Ojczyzny.

O znaczeniu III Powstania Śląskiego w ubiegłym roku, w jego 100. rocznicę, rozmawialiśmy z Bogdanem Klochem, ówczesnym dyrektorem muzeum w Rybniku.

Jutro (3.05.) święto Konstytucji 3 maja, w wielu miejscach naszego regionu oficjalne obchody patriotyczne.

Rybnik:

  • godz. 10.30 – Bazylika pw. św. Antoniego Padewskiego

uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny
złożenie hołdu pod pomnikiem Jana Pawła II
przemarsz na Rynek

  • ok. godz. 12.15 – Rynek:

wysłuchanie hymnu państwowego
podniesienie flagi państwowej
wystąpienie Prezydenta Miasta
złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi
zakończenie uroczystości

Wodzisław Śląski:

Sprzed pałacu we wtorek (3.05.) o godz. 10.30 ruszy orszak do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W świątyni o godz. 11.00 odbędzie się msza święta. Liturgia w intencji Ojczyzny odprawiona zostanie przez ks. prałata Bogusława Płonkę. Po jej zakończeniu uczestnicy udadzą się pod pomnik Powstańców Śląskich, gdzie złożą kwiaty. Po oficjalnych uroczystościach w godz. 13.00- 17.00 odbędzie się piknik w Parku Miejskim z wieloma atrakcjami dla całych rodzin.

Racibórz:

W Święto Konstytucji o godzinie 11.00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Raciborzu rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny. Po mszy przed pomnikiem arcybiskupa Józefa Gawliny harcerze zaciągną wartę honorową, po czym władze miasta oraz goście złożą wiązanki kwiatów w asyście Raciborskiej Orkiestry Dętej Plania.

Cieszyn:

NARODOWE ŚWIĘTO TRZECIEGO MAJA, we wtorek (3.05.) od 10.30.
Miejsce: Kościół św. Marii Magdaleny/ Rynek
Organizator: Rada Miejska Cieszyna, Burmistrz Miasta Cieszyna i związki kombatanckie powiatu cieszyńskiego

Żory:

Na rynku miasta o godzinie 9.00 odbędzie się apel harcerski Hufca ZHP Żory im. hm. Władysława Drobnego.Podczas majowych obchodów zostaną także uroczyście złożone kwiaty – o godzinie 9.50 na cmentarzu przy ulicy Klimka, na mogile Powstańców Śląskich oraz o godz. 10.00 przy Pomniku Walczących o Wolną Polskę na Placu Pamięci Narodowej.

Ponadto 3 maja Kurkowe Bractwo Strzeleckie oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji tradycyjnie już zaproszą mieszkańców do spróbowania swoich sił na strzelnicy „Dębina”. Odbędą się tam otwarte zawody strzeleckie z okazji 750-lecia Miasta Żory. Początek o godz. 11.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj