Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wirus zaatakował w Żorach!

Facebook Twitter

Od kilku dni policja informuje o kolejnym pomyśle oszustów na wyłudzenie pieniędzy, którzy korzystając z sieci, podszywają się pod mundurowych. Wczoraj (4.04.) na żorską komendę zgłosiła się 37-latka. Podczas korzystania z komputera na jej ekranie pojawiła się wiadomość, z której wynikało...

…że komputer został zablokowany przez Komendę Główną Policji. Pod listą powodów, znalazła informację na temat żądania wpłaty 500 złotych, by odblokować komputer. Kobieta przelała wskazaną kwotę na podany numer konta i wprowadziła uzyskany kod, to jednak nie przyniosło żadnych efektów. Dopiero wówczas skontaktowała się z Komendą Główną Policji, gdzie została uświadomiona, że stała się ofiarą oszustwa.

Policjanci informują, że nie jest to pierwszy przypadek w skali całego kraju, Komenda Główna Policji podaje, że:

Internautów atakuje nowa wersja wirusa Weelsof. Blokuje on komputer, przejmuje kontrolę nad zainstalowaną w nim kamerką, a na ekranie pojawia się komunikat o nagrywaniu obrazu. Hakerzy, podszywając się pod Policję, żądają następnie wpłaty określonej kwoty w zamian za usunięcie blokady. Aby nie stać się ofiarą ataku, pamiętajmy o korzystaniu z legalnych i aktualizowanych programów antywirusowych.

W sieci pojawiła się nowa wersja wirusa Weelsof, atakująca komputery z systemami operacyjnymi z rodziny MS Windows®. Na ekranie zaatakowanego komputera pojawia się informacja o jego zablokowaniu, logo Policji z nazwą miasta Sępólno Krajeńskie i zdjęcie Komendanta Głównego Policji.

Ciekawostką jest fakt, iż wirus przejmuje kontrolę nad zainstalowaną kamerką internetową – wyświetlany jest komunikat o nagrywaniu obrazu w celu identyfikacji użytkownika. Odblokowanie komputera ma nastąpić po uiszczeniu od 200 do 500 zł m.in. w systemie UKASH.

Należy podkreślić, że aktywność wirusa w żaden sposób nie jest związana z działaniami polskiej Policji. Użyta symbolika oraz zdjęcie Komendanta Głównego Policji są ogólnodostępne na policyjnych stronach internetowych.

Zablokowanie komputera może nastąpić w wyniku wejścia na zainfekowaną stronę internetową bądź otworzenia zarażonego załącznika wiadomości e-mail. Dokonywane są wtedy zmiany w plikach systemowych i rejestrze systemowym, co powoduje ograniczenie funkcjonalności komputera. Blokada działa również po uruchomieniu komputera w trybie awaryjnym.

Najskuteczniejszą metodą na pozbycie się „intruza” jest uruchomienie komputera z płyty zawierającej aktualne oprogramowanie antywirusowe (do uzyskania za darmo ze stron producentów) i przeskanowanie komputera z usunięciem zdiagnozowanych problemów bądź przywrócenie kopii zapasowej systemu zrobionej przed infekcją. Pomaga również całkowita reinstalacja systemu.”

(Biuro Kryminalne KGP / mg)

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj