Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wisła zapowiada I Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”

Facebook Twitter

Wisła zapowiada Festiwal Słowa pod hasłem "Granatowe Góry". Święto literatury odbędzie się w ostatni weekend maja i będzie hołdem złożonym Jerzemu Pilchowi, pisarz pochodzący z Wisły zmarł w ubiegłym roku. Jak zapowiadają w Beskidach od 28 do 30 maja w kurorcie znanym z powieści Pilcha, pojawi się ponad sześćdziesięciu pisarzy i pisarek.

Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać. Biblioteka jest zbiorem snów zapomnianych, ale utrwalonych, jest szansą nieustannego powrotu, a każdy powrót może tu na powrót stać się pierwszym przyjściem

– napisał Jerzy Pilch w „Bezpowrotnie utraconej leworęczności”. Te słowa doskonale oddają ideę, która przyświeca organizatorom literackiego festiwalu „Granatowe Góry” w Wiśle.

Festiwal zapowiada Andrzej Drobik, koordynator ds. programu i organizacji festiwalu.

Andrzej Drobik: Będą odbywały się spotkania literackie na różnych scenach, będą spacery literackie, będą spacery przyrodnicze, będą warsztaty- nie zabraknie warsztatów tworzenia podcastów, tworzenia małych form prozatorskich. Będzie strefa ekologiczne, strefa literatury dziecięcej… W sposób czuły i refleksyjny będziemy rozmawiali o słowie, którego mistrzem był Jerzy Pilch.

Rok temu odszedł jeden z najlepszych współczesnych pisarzy Jerzy Pilch. Jego proza była inspiracją dla wielu twórców filmów czy sztuk teatralnych, jak choćby „Pod mocnym aniołem” z Robertem Więckiewiczem czy „Żółty szalik” z fenomenalnym Januszem Gajosem w roli głównej. Literatura Jerzego Pilcha pełna jest ironii, ale też czułości. Był świetnym krytykiem i obserwatorem rzeczywistości, W dużym stopniu ukształtowała go Wisła, a szczególnie jego protestancka rodzina. Zwłaszcza rozmowy z babką Czyżową wywarły na nim ogromne piętno. W jednej z rozmów Pilch opowiadał o swoich relacjach z babką i powiedział, że „jej doświadczenie było takie, że nie wychodziła z kuchni, bo nawet nie z domu, a zmieniały się wokół niej państwa, systemy i języki. I ona, ciągle nie wychodząc z kuchni, mieszkała a to w Austrii, a to w Czechach, a to w Rzeszy, a to w Polsce”.

29 maja mija pierwsza rocznica śmierci naszego wielkiego pisarza, Jerzego Pilcha. Chcemy uczcić jego pamięć, organizując w naszym mieście duży festiwal literacki. Granatowe Góry to miejscowość, która pojawiała się w twórczości Jerzego Pilcha i chyba nikt nie ma wątpliwości, że jej pierwowzorem była właśnie Wisła. Mamy nadzieję, że najlepsza polska literatura na stałe zagości w naszym mieście

– mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Przez trzy dni Wisła zdominowana zostanie przez spotkania autorskie, debaty, warsztaty i przedstawienia teatralne. W koncercie inauguracyjnym festiwalu zobaczymy Kwiat Jabłoni. Wśród zaproszonych gości pojawią się m.in. Szczepan Twardoch, Anna Dziewit-Meller, Jerzy Kronhold, Wojciech Jagielski, Justyna Sobolewska, a także Michał Rusinek i Ryszard Koziołek.

Program festiwalu zapowiada się niezwykle bogato. Specjalnie na tę okazję powstaje sztuka teatralna pt. „Pamięć głębinowa”. Pojawi się także Teatr Improwizowany Klancyk.

Jerzy Pilch był mistrzem słowa, ironicznym i czułym obserwatorem rzeczywistości. Misją Festiwalu Słowa Granatowe Góry jest, żeby zachować to, co najlepsze w twórczości Pilcha. I wciąż na nowo zadawać pytania, na które on także szukał odpowiedzi

– mówi Agata Romaniuk, koordynatorka ds. programu i organizacji festiwalu.

W skład Rady Programowej festiwalu wchodzą: Ryszard Koziołek (przewodniczący), Tomasz Bujok, Magdalena Bielska, Anna Dziewit-Meller, Paweł Goźliński, Bronisław Maj i Andrzej Drobik (sekretarz). Festiwal zostanie zorganizowany dzięki środkom Miasta Wisła przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Partnerami festiwalu są m.in. Uniwersytet Śląski i Biblioteka Śląska w Katowicach. Organizatorem festiwalu jest Wiślańskie Centrum Kultury.

Ten festiwal jest dla nas niezwykłym wyzwaniem, m.in. logistycznym. Zaprosiliśmy do Wisły kilkudziesięciu artystów. Cieszymy się, że udało się doprowadzić do realizacji tego wydarzenia bo wierzymy, że będzie ono niezwykle ważne i oczekiwane przede wszystkim przez mieszkańców Wisły. Myślę, że festiwal ma olbrzymi potencjał, aby stać się jedną z najważniejszych imprez literackich w całej Polsce. Budujące jest to, że w organizację festiwalu włączają się partnerzy z Wisły. Bez ich pomocy takiej imprezy nie udałoby się zrealizować

– mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj