Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Wisła żegna Jerzego Pilcha

Facebook Twitter

"Smutna wiadomość na koniec dnia! Jeden z najwybitniejszych naszych mieszkańców..." Wisła żegna Jerzego Pilcha, wybitnego pisarza, dla którego miejscowość w Beskidach była niekończącą się inspiracją.

Jestem człowiekiem wystarczająco intensywnie zakorzenionym w swoim miejscu na ziemi – jest to faktycznie Wisła – by zachować w sobie ciekawość dla paru innych miejsc na ziemi. Otóż ja nie muszę drogą kupna nabywać kawałka łąki w Bieszczadach czy Sudetach i nie muszę następnie dawać temu kawałkowi pola nominacji ma moją własną, najlepiej mitologiczną „małą ojczyznę”. Nie muszę, ponieważ swój kawałek pola, swoje stare domy, stare sady i stare ogrody my mamy od pokoleń.

Ten cytat z Jerzego Pilcha przypomniała dziś (30.05.) Wisła w swoich mediach społecznościowych, przypominając, że zmarły w piątek (29.05.) Jerzy Pilch urodził się w Wiśle 10 sierpnia w 1952 roku. Wisła gościła w jego powieściach, czytelnicy odnajdywali miejsca z beskidzkiego kurortu w wielu dziełach, np. w powieści „Wiele demonów”. Często też Pilch odnosił się do wychowania, do tego co wyniósł z rodzinnego domu, pisał o przesądach i wierzeniach, o ewangelikach i katolikach. „Dziennik” zaczął tak, od Wisły:

W Wiśle jak Pan Bóg przykazał: minus czterdzieści stopni mrozu, plus czternaście centymetrów śniegu. Można powiedzieć zatrważająca luterska równowaga. 21 grudnia 2009 rok.

To, że pochodził z Wisły było tak ważne w jego biografii, jak to, że był kibicem piłkarskim, oddanym Cracovii.

Jerzy Pilch mieszkał w Wiśle do 10. roku życia, potem wraz z rodzicami przeniósł się do Krakowa. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zmarł w piątek (29.05.) w swoim domu w Kielcach, miał 67 lat.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj