Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Władze Rybnika chcą likwidować stanowiska pomocy nauczyciela w przedszkolach

Facebook Twitter

Nauczyciele rybnickich przedszkoli piszą petycje do prezydenta Piotra Kuczery, nie zgadzając się na planowaną likwidację od 1 stycznia przyszłego roku stanowiska pomocy nauczyciela dla najmłodszych. Władze miasta chcą w poszukiwaniu oszczędności zlikwidować około 26 etatów.

Dlaczego prezydent oszczędza na najmłodszych obywatelach miasta? Dlaczego szuka się pieniędzy, kosztem zdrowia psychicznego i prawidłowego rozwoju dzieci? Pytają nasi słuchacze. O to Arkadiusz Żabka pytał porannego gościa Radia 90 prezydenta Kuczerę:

Radio 90: Dlaczego miasto decyduje się na cięcia, kosztem zdrowia psychicznego najmłodszych?

Panie redaktorze, mogę zapytać inaczej: dlaczego państwo polskie zdecydowało się na nieudaną reformę oświaty, dlaczego państwo polskie nie dofinansowuje do końca tej oświaty? Zbliża się katastrofa finansów w samorządzie. Tniemy wydatki, a głównie wydatki bieżące.

Radio 90: Można obniżyć płacę prezydenta, zastępców, radnych – o to pytają słuchacze.

Jeżeli chodzi o płacę prezydenta, pan prezes Kaczyński nam tą płacę o 20% obniżył.

Likwidacja stanowisk pomocy nauczyciela dla najmłodszych ma przynieść 1 mln 100 tysięcy złotych oszczędności. Jak wylicza prezydent Kuczera, miasto Rybnik dopłaca do oświaty 60 mln złotych.

Przed nami najtrudniejszy budżet w historii miasta

– mówi gospodarz miasta:

Z jednej strony są to wydatki bieżące, które mogą być finansowane tylko i wyłącznie z bieżących dochodów i wydatki inwestycyjne, na które możemy otrzymywać dotacje. Dzisiaj ta strona bieżąca funkcjonowania samorządów jest zagrożona, nie tylko w Rybniku, bo ten budżet, mówię o budżecie na rok 2021, będzie najtrudniejszym w histrioni samorządów w Polsce.

Miasto Rybnik w ramach szukania oszczędności chce także obniżyć dodatek motywacyjny dla nauczycieli do 1 zł:

Radio 90: Prawdą jest to, że ma być obniżony do złotówki?

Prawdą jest to, że budżet się tworzy i rzeczywiście szukamy i analizujemy wszystkie możliwości. Na dzień dzisiejszy jeszcze takie decyzje nie zapadły.

Radio 90: Ale chodzą po głowie prezydenta nauczyciela takie myśli, żeby za 1 zł motywować kogoś do pracy?

Panie redaktorze, proszę mnie nie stawiać w sytuacji, że mam jakąś satysfakcję, że tnę wydatki w każdym z obszarów. Każdy prezydent chciałby, aby dochody mieszkańców były jak najwyższe.

Całą poranną rozmowę możecie odsłuchać pod TYM linkiem

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022