Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wójt Godowa apeluje do mieszkańców: „Podłączcie się do kanalizacji”

Facebook Twitter

Gmina Godów apeluje do mieszkańców, by ci podłączali się do kanalizacji, urzędnicy proponują nawet dotację dla chętnych. Jak szacują urzędnicy nawet 30 % nie chce tego zrobić i woli korzystać z szamba, nierzadko nieszczelnego.

fot. pixabay.com

Tymczasem gmina na rozbudowę kanalizacji przeznacza 2,5 mln złotych rocznie, aktualnie trwa rozbudowa sieci w Łaziskach, Krostoszowicach i Skrzyszowie.

Mówi wójt Godowa Mariusz Adamczyk:

Mariusz Adamczyk: Ludzie chcą, żeby budować kanalizację, pochłania to olbrzymie koszty natomiast później tego efektu nie ma, żeby się 100 % podłączało. Zawsze te 20- 30 % mieszkańców jest tych, którzy się podłączą, natomiast weryfikacja tego jest utrudniona. Apelujemy, że jeśli jest wybudowana kanalizacja, to rok od czasu wybudowania jest dotacja z gminy 800 złotych, później tylko 400 złotych… Powinniśmy wszyscy dbać o środowisko.

W efekcie część ścieków trafia z nieszczelnych starych szamb do wód gruntowych.

Nie chcemy nikogo zmuszać do podłączenia

– dodaje wójt Godowa Mariusz Adamczyk:

Mariusz Adamczyk: Można prowadzić zastępcze postępowanie lub ukarać mandatem danego mieszkańca, staramy się tego nie robić, apelujemy, żeby jednak mieszkaniec sam dokonał tego podłączenia.

Radio 90: A dlaczego ludzie się nie chcą podłączać? Bo nie chcą więcej płacić za wodę?

Mariusz Adamczyk: No myślę, że gdyby było tyle ile zużyje wody, tyle ma wywieźć szamba – trzeba by było zmienić uchwałę o utrzymaniu czystości i porządku- to byłaby większa ochota do podłączania.

Warto dodać, że większa ilość podłączonych mieszkańców może wpłynąć na niższe rachunki za wodę i kanalizację.

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj