Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Z „500+” na „800+” bez nowego wniosku, ale ZUS przypomina o błędach

Facebook Twitter

W Polsce rodzice złożyli już ponad 4,6 mln wniosków o świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus" na nowy okres. Najwięcej wniosków o 500+ złożono w województwie śląskim. Do tej pory do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ich ponad 520 tysięcy.

800+

Od 1 stycznia kwota świadczenia wzrośnie do 800 zł. Nie trzeba będzie składać nowych wniosków, to stanie się automatycznie i obejmie wszystkich uprawnionych, którzy złożyli wnioski o 500+ w obecnym okresie świadczeniowym. Po 1 stycznia otrzymają oni wypłaty w nowej wysokości. Zostaną także poinformowani o tym fakcie elektronicznie.

Z kolei od 1 lutego zostanie otwarty nabór wniosków o świadczenie wychowawcze na kolejny okres, trwający od 1 czerwca 2024 roku do 31 maja 2025 r.  ZUS ponownie przypomina, że nie trzeba żądnych dodatkowych wniosków ani ponawiać wcześniej złożonego. Podwyżka zostaje wprowadzona w życie automatycznie.

Wojciech Ściwiarski: Po pierwszym stycznia 2024 roku rodzice i opiekunowie otrzymają wypłatę w nowej wysokości. Zostaną o tym poinformowani na Platformie Usług Elektronicznych w PUE ZUS. Wszystkie inne zasady funkcjonowania programu pozostaną bez zmian. Przypominamy o prawidłowym wypełnieniu wniosku. Rodzice popełniają błędy, wpisując nieprawidłowy numer PESEL dziecka, lub składają kilka wniosków na to samo dziecko. Takie sytuacje powodują wydłużenie terminu wypłaty świadczenia. Jeżeli rodzic nie poprawi wniosku w ciągu 14 dni, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych go nie rozpatrzy.

Przekazywał Wojciech Ściwiarski, regionalny rzecznik ZUS.

Czytaj także

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2023