Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zabytkowy ratusz w Cieszynie ma windę

Facebook Twitter

Już bez problemów osoby niepełnosprawne, ale i te, dla których wejście po schodach bywa męczące, będą mogły dostać się na poszczególne piętra cieszyńskiego ratusza. Do zabytkowego budynku dobudowano windę.

ratusz w cieszynie

Liczący sobie ponad 200 lat ratusz, choć piękny z zewnątrz i wewnątrz, był niedostępny dla tych, którzy mają problem z poruszaniem się. Udało się jednak wkomponować windę zewnętrzną, już za kilka dni powinna służyć potrzebującym.

Konserwator zabytków już odebrał inwestycję

– mówi burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Gabriela Staszkiewicz burmistrz Cieszyna

Gabriela Staszkiewicz: Myślę, że w pierwszych dniach września zostanie uruchomiona tak, żeby mieszkańcy mogli z niej korzystać.

Radio 90: Inicjatywa potrzebna przede wszystkim, ale w zabytkowej tkance chyba trudno było wygospodarować miejsce i wykonać tą inwestycję.

Gabriela Staszkiewicz: No i przede wszystkim bardzo kosztowna. Ponad 800 tysięcy kosztowała ta winda. Dostaliśmy dofinansowanie w kwocie 260 tys. z funduszu osób niepełnosprawnych. Natomiast jest to zawsze coś, nad czym musimy się zastanawiać, jak to zrobić w odpowiedni sposób. Jak to zrobić właśnie w takiej zabytkowej tkance miejskiej, pod nadzorem konserwatora, tak żeby i wejście, i obejście, i ta przestrzeń została przygotowana.

Winda zatrzymuje się na wszystkich piętrach budynku. Jednak, że w środku ma on również różne poziomy, potrzebne będą kolejne inwestycje.

Gabriela Staszkiewicz: Zwłaszcza zależało nam na tym, żeby mieszkańcy mogli dojechać do sali sesyjnej. Mieliśmy już taką sytuację, że jeden z naszych mieszkańców musiał być wniesiony na górę, co jest niekomfortowe dla osób będących na wózku czy niepełnosprawnych. Było to zawsze dużym problemem, a teraz będziemy mogli z tej przestrzeni korzystać. Oczywiście to nie likwiduje wszystkich barier architektonicznych i mamy dużo pracy przed sobą. Pamiętajmy, że budynek ratusza to są właściwie trzy połączone ze sobą budynki na różnych poziomach. Gdzie są te bariery, są schody. Trzeba będzie wyposażyć ratusz również w podjazdy czy schodołazy. Natomiast już ten pierwszy krok zostało wykonane, więc myślę, że do części pomieszczeń spokojnie mogą wszyscy dotrzeć.

Winda znajduje się z tyłu ratusza, wejście zlokalizowane jest vis a vis kina. A idąc do windy, warto zwrócić uwagę na odrestaurowaną kratę, która kiedyś znajdowała się przy głównym wejściu do ratusza.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj