Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zielony zakątek w szkole, czyli ekologiczny konkurs dla placówek oświatowych

Facebook Twitter

"Zielony zakątek w szkole"- to nazwa ekologicznego konkursu ogłoszonego dla uczniów w Żorach. Tamtejszy magistrat, który jest jego organizatorem zachęca dzieci do stworzenia na terenie ich szkół zielonych przestrzeni.

Zielony zakątek w szkole

Zielony zakątek w szkole

Chodzi o to by upiększyć placówki a jednocześnie pokazać dzieciom i młodzieży jak ważne jest dbanie o środowisko. W ramach konkursu można tworzyć ogrody wertykalne gdzie rośliny hoduje się na obiekcie zawieszonym pionowo, zwykle przymocowanym do ściany albo też parki kieszonkowe czy takie, które zajmują niewielką powierzchnię. Mówi Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Żorach:

Adrian Lubszczyk: Chodzi nam o to, żeby każda szkoła stworzyła taki zielony zakątek, gdzie uczniowie będą mogli odpocząć, gdzie będą mogli też się uczyć o tym, jak ważna jest zieleń, jak ważna jest ekologia, jak ważne jest to, żeby dbać o nasze środowisko naturalne. Jakie będą pomysły i jak to wszystko przebiegnie, to już zależy bardzo mocno od inicjatywy samych szkół. My chcemy oddać głos tym właśnie młodym ludziom, którzy wspomagani oczywiście przez swoich nauczycieli, będą w stanie zaproponować nam coś nowego, zaskakującego, pięknego. Także oceniali będziemy różnorodność doboru roślin, to jak wpasowane jest w przestrzeń, jak służy szkolnej społeczności taki ogród.

Adrian Lubszczyk- Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Żorach

Autorzy najpiękniejszych zielonych zakątków zdobędą dla swoich szkół atrakcyjne nagrody – dodaje:

Adrian Lubszczyk: Nagrody bardzo atrakcyjne, bo nagrodami będą różnego rodzaju nowoczesne pomoce dydaktyczne, które trafią właśnie do tych zwycięskich szkół i pozwolą prowadzić bardzo ciekawe zajęcia. Wierzymy, że nie tylko zajęcia w ramach lekcji, ale też zajęcia pozalekcyjne, kółka zainteresowań, że wielu uczniów wciągnie po prostu w tą ekologię, że wielu uczniów zobaczy, że ta ekologia jest fajnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, może pomysłem na życie, na dalszą ścieżkę edukacji. Coraz więcej takich kierunków tworzy się i u nas w szkołach średnich, ale także na uczelniach wyższych, więc myślimy, że to jest krok w dobrą stronę.

Zgłoszenia do konkursu są przyjmowane do 30 października, a później aż do kwietnia uczestnicy mają czas na tworzenie swoich ogrodów wertykalnych czy parków kieszonkowych. Dodajmy, że w konkursie mogą wziąć udział wszystkie placówki edukacyjne w mieście a wiec także przedszkola.

Zielony zakątek w szkole

Zielony zakątek- szczegóły konkursu

Konkurs adresowany jest do wszystkich placówek oświatowych znajdujących się na terenie miasta Żory. Każda placówka może zgłosić maksymalnie jedną pracę w każdej z kategorii konkursu. Opiekunami dzieci i młodzieży są nauczyciele i dyrekcja placówki oświatowej. Zadaniem uczniów z będzie wykonanie zielonego zakątka w postaci ogrodu wertykalnego lub/i parku kieszonkowego na terenie placówki.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 30 października 2023 r. pod adresem mailowym: [email protected]. Prace konkursowe można zgłaszać wyłącznie za pośrednictwem Dyrekcji szkoły.

Organizator nagrodzi 3 najlepsze przestrzenie w każdej kategorii. Oprócz wyłonienia zwycięzców komisja będzie miała także możliwość przyznania wyróżnień. Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe, w tym pomoce dydaktyczne do pracowni, pozwalające na poszerzenie wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz gry edukacyjne z zakresu poprawy efektywności energetycznej.

Szczegółowe informacje oraz karta zgłoszeniowa znajdują się w regulaminie, który znajduje się na stronie:
https://www.zory.pl/dla-mieszkancow/aktualnosci/aktualnosc/zielony-zakatek-w-szkole-ekologiczny-konkurs-dla-placowek-oswiatowych

Konkurs „Zielony zakątek w szkole” realizowany jest w ramach projektu dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” obszar programowy: Energia pod nazwą „Kompleksowe działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków Szkoły Podstawowej nr 4 i Technikum nr 1 w Żorach”.

Zielony zakątek – regulamin i karta zgłoszeniowa [TUTAJ]

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023