Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zmieniają się przepisy dotyczące obywateli Ukrainy w Polsce

Facebook Twitter

1 marca w życie wchodzi nowelizacja ustawy pomocowej dotycząca uchodźców. Zakłada ona większą weryfikacja uprawnień do świadczeń socjalnych, które są im wypłacane.

Ukraińcy w regionie

Nowelizacja ustawy pomocowej zakłada większą weryfikacja uprawnień do świadczeń socjalnych, które są im wypłacane. Będą musieli także w ciągu 30 dni od przybycia do naszego kraju złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL i najważniejsza zmiana, Ukraińcy będą również musieli pokrywać część kosztów swojego pobytu.

O co chodził, tłumaczy Kinga Jamioła z biura komunikacji i informacji Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim.

Kinga Jamioła: Nowelizacja zmienia zasady udzielania pomocy w ramach tak zwanego zakwaterowania zbiorowego, wprowadzając partycypację obywateli Ukrainy w kosztach wyżywienia i zakwaterowania. I to jest taka najważniejsza zmiana, od marca obywatele Ukrainy, poza wyjątkami, o których mówi ustawa, będą współfinansować koszty swojego utrzymania.

Ile zatem będą musieli zapłacić obywatele Ukrainy, korzystający z gościnności samorządów?

Kinga Jamioła: Ustawa mówi wprost, że po upływie 120 dni od dnia pierwszego wjazdu obywatela Ukrainy do Polski będzie on partycypować 50% w kosztach zakwaterowania i wyżywienia zbiorowego, jednak nie może to być więcej niż 40 złotych dziennie. Jeśli uchodźca jest już u nas od 180 dni, czyli od pół roku, to wtedy ta partycypacja wzrośnie do 75% kosztów udzielonej pomocy, jednak nie więcej niż 60 złotych dziennie.

Kinga Jemioła, Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim

Nie wszyscy będą jednak musieli płacić, są wyjątki od tych przepisów, choć nie do końca wszystko jest w nich jasne

– dodaje Kinga Jamioła.

Kinga Jamioła: Współfinansować tych kosztów nie muszą kobiety w ciąży, kobiety, które wychowują samotnie dziecko do pierwszego roku życia, nie muszą kobiety, które ukończyły 60. rok życia, a mężczyźni po 65. roku życia, nie muszą też współfinansować tych kosztów osoby niepełnosprawne. Ta nowelizacja ustawy wprowadziła pewien zamęt w tym zapisem, że współfinansować w kosztach pomocowych nie muszą osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, tak naprawdę każdy uchodźca z Ukrainy znajduje się w tej trudnej sytuacji życiowej. Ta nowelizacja nie podała konkretnych zasad, kryteriów, na podstawie których ta ocena ma być dokonywana.

Te zasady wkrótce ma określić wojewoda i poinformować o tym samorządy. Póki co konkretnych zapisów brak. Dodajmy, że na terenie powiatu wodzisławskiego znajduje się 13 obiektów zbiorowego zakwaterowania uchodźców wojennych z Ukrainy, przebywa w nich obecnie 146 osób, wolnych jest tam 57 miejsc.

Co o nowych przepisach sądzą lokalne władze? Słuchajcie wiadomości w Radiu 90!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj