Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zmieniają się przepisy dotyczące obywateli Ukrainy w Polsce

Facebook Twitter

1 marca w życie wchodzi nowelizacja ustawy pomocowej dotycząca uchodźców. Zakłada ona większą weryfikacja uprawnień do świadczeń socjalnych, które są im wypłacane.

Nowelizacja ustawy pomocowej zakłada większą weryfikacja uprawnień do świadczeń socjalnych, które są im wypłacane. Będą musieli także w ciągu 30 dni od przybycia do naszego kraju złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL i najważniejsza zmiana, Ukraińcy będą również musieli pokrywać część kosztów swojego pobytu.

O co chodził, tłumaczy Kinga Jamioła z biura komunikacji i informacji Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim.

Kinga Jamioła: Nowelizacja zmienia zasady udzielania pomocy w ramach tak zwanego zakwaterowania zbiorowego, wprowadzając partycypację obywateli Ukrainy w kosztach wyżywienia i zakwaterowania. I to jest taka najważniejsza zmiana, od marca obywatele Ukrainy, poza wyjątkami, o których mówi ustawa, będą współfinansować koszty swojego utrzymania.

Ile zatem będą musieli zapłacić obywatele Ukrainy, korzystający z gościnności samorządów?

Kinga Jamioła: Ustawa mówi wprost, że po upływie 120 dni od dnia pierwszego wjazdu obywatela Ukrainy do Polski będzie on partycypować 50% w kosztach zakwaterowania i wyżywienia zbiorowego, jednak nie może to być więcej niż 40 złotych dziennie. Jeśli uchodźca jest już u nas od 180 dni, czyli od pół roku, to wtedy ta partycypacja wzrośnie do 75% kosztów udzielonej pomocy, jednak nie więcej niż 60 złotych dziennie.

Kinga Jemioła, Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim

Nie wszyscy będą jednak musieli płacić, są wyjątki od tych przepisów, choć nie do końca wszystko jest w nich jasne

– dodaje Kinga Jamioła.

Kinga Jamioła: Współfinansować tych kosztów nie muszą kobiety w ciąży, kobiety, które wychowują samotnie dziecko do pierwszego roku życia, nie muszą kobiety, które ukończyły 60. rok życia, a mężczyźni po 65. roku życia, nie muszą też współfinansować tych kosztów osoby niepełnosprawne. Ta nowelizacja ustawy wprowadziła pewien zamęt w tym zapisem, że współfinansować w kosztach pomocowych nie muszą osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, tak naprawdę każdy uchodźca z Ukrainy znajduje się w tej trudnej sytuacji życiowej. Ta nowelizacja nie podała konkretnych zasad, kryteriów, na podstawie których ta ocena ma być dokonywana.

Te zasady wkrótce ma określić wojewoda i poinformować o tym samorządy. Póki co konkretnych zapisów brak. Dodajmy, że na terenie powiatu wodzisławskiego znajduje się 13 obiektów zbiorowego zakwaterowania uchodźców wojennych z Ukrainy, przebywa w nich obecnie 146 osób, wolnych jest tam 57 miejsc.

Co o nowych przepisach sądzą lokalne władze? Słuchajcie wiadomości w Radiu 90!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023