Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

ZUS: Na czas zdalnej nauki, opiekunom przysługuje zasiłek opiekuńczy

Facebook Twitter

Dzieci od dzisiaj (20.12.) ponownie na zdalnej nauce, a dla rodziców dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jest już rozporządzenie o tym finansowym świadczeniu na czas nauki od 20 grudnia do 9 stycznia

Za okres nauki zdalnej od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. przysługuje rodzicom i opiekunom dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać na opiekę nad dzieckiem poniżej 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności.

Informuje rzeczniczka ZUS-u Beata Kopczyńska.  Skorzystać z niego może rodzic, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

Beata Kopczyńska: Świadczenie nie przysługuje, jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę, np. przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny. Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica, wzór oświadczenia można pobrać ze strony internetowej ZUS. – Takie oświadczenie składamy u swojego pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic – przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień opieki, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Na szczęście według rządowych zapowiedzi tym razem nauka w domach ma potrwać dosłownie kilka dni, a uczniowie mają wrócić do szkół 10 stycznia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024