Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

27-latek napisał na Facebooku, że się zabije. Nikt nie zareagował

Facebook Twitter

27-letni radlinianin popełnił samobójstwo. O tym, że zamierza targnąć się na swoje życie poinformował na Facebooku. Nikt jednak nie zareagował. Kilka godzin później mężczyzna nie żył. Po samobójstwie na jego profilu pojawiły się kondolencje znajomych. Dziś profil jest już usunięty.

Czy można było zapobiec tej śmierci? O to Zbigniewa Wajdę z rybnickiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pytał Arkadiusz Żabka:

Radio 90: Gdy widzimy osobę stojącą na krawędzi dachu, dzwonimy na policję. A czy reagujemy, gdy ktoś w Internecie mówi, że dzieje się coś złego?

Myślę, że powinniśmy to potraktować poważnie. Jeżeli mamy dostęp do tego, by sami jakoś to sprawdzić, jak najszybciej, czyli jeżeli to jest ktoś z naszych znajomych to można go zapytać. My boimy się pytać wprost, czy ktoś ma myśli samobójcze, czy ktoś myśli o śmierci, a wydaje się, że to jest najprostszy sposób – zapytać wprost. I ci ludzie bardzo często czekają na takie pytanie, by móc się tym podzielić. Ci ludzie bardzo często czekają na takie pytanie, żeby móc się tym podzielić. Jeżeli możemy to zrobić w taki sposób, sprawdźmy to, jeśli nie możemy – najlepiej byłoby zadzwonić na policję.

W mediach społecznościowych coraz więcej osób mówi o swoich problemach. Sieć jest pełna informacji o zachowaniach autodestrukcyjnych także o samookaleczeniach. Ważne, by do tych ludzi pomoc dotarła na czas.

Młodzież i dorośli uszkadzają się, robią sobie krzywdę na różne sposoby, jest to problem poważny, gdyż w skrajnym nasileniu może to ostatecznie prowadzić do prób samobójczych. Pomoc psychologiczna dla takich osób jest coraz bardziej rozpowszechniona i na szczęście wiele osób korzysta z pomocy psychologicznej.

Próby samobójcze podejmowane są z różnych powodów. Zwykle jedną z przyczyn jest depresja. Co nas powinno zaniepokoić?

Przede wszystkim są to zmiany w zachowaniu. Coś co możemy obserwować, że ta osoba była jakaś do tej pory, taką ją znaliśmy, a nagle okazuje się, że coś dziwnego zaczyna się z nią dziać. Na przykład izoluje się od swojego grona przyjaciół, zaczyna w mniejszym stopniu dbać o swoją higienę. U młodzieży może to być pogorszenie ocen szkolnych, mniejsza chęć do wychodzenia z domu również. Oni często dają o tym znać w taki zaowalowany sposób, dywagują na temat śmieci, na temat tego, jak ludzie umierają, jak robią sobie krzywdę.

Rocznie w Polsce dochodzi do około sześciu tysięcy samobójstw. Najczęściej życie odbierają sobie mężczyźni. Kobiety zwykle udaje się uratować.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2020