Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

30 milionów złotych oszczędności, za które wybudują dodatkowe 30 km sieci kanalizacyjnej

Facebook Twitter

Ponad 30 milionów złotych udało się zaoszczędzić przy budowie kanalizacji w powiecie wodzisławskim. Przypomnijmy: inwestycja jest realizowana w Wodzisławiu, Marklowicach, Radlinie i Gorzycach. Dzięki staraniom Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji z Wodzisławia udało się zatrzymać dodatkowe pieniądze w regionie.

Cała inwestycja jest niezwykle kosztowna i rozłożona w czasie, przede wszystkim jednak jest niezbędna. Dla mieszkańców, którzy będą mogli włączyć się do sieci to komfort. PWiK postarało się więc, by wszystkie zaoszczędzone środki zainwestować w budowę kolejnych kilometrów kanalizacji:

Wykonawcy złożyli oferty poniżej naszych oczekiwań. Natomiast zasadą jest to, że te oszczędności należało oddać do Narodowego Funduszu – do Warszawy – krótko mówiąc. Jednak my od roku czyniliśmy starania, by te pieniądze, ponad 30 milionów złotych, które nam zostały, żeby one mogły być wykorzystane na terenie powiatu wodzisławskiego. Po kilkunastu miesiącach intensywnych prac, by te pieniądze zostały, uzyskaliśmy zgodę na to, by te fundusze wykorzystać do dalszej rozbudowy kanalizacji. Łącznie wybudujemy dodatkowo ponad 31 kilometrów kanalizacji sanitarnej.

– wyjaśnia prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Wodzisławiu, Wiesław Blutko. W tym mieście wybudowanych zostanie dodatkowo 15 kilometrów kanalizacji, w Radlinie – 7, w Gorzycach – 6, w Marklowicach – 3. To tereny, które do tej pory nie były brane pod uwagę:

Ze względu na to, że globalnie nie uzyskaliśmy wskaźnika konfrontacji 121 mieszkańców na kilometr nowo wybudowanej kanalizacji. Jednak na tych terenach, po pierwsze, rozwinęło się budownictwo mieszkaniowe i przybywa nam domów, a po drugie okazało się, że w fazie realizacji te wskaźniki, które zakładaliśmy osiągnęliśmy lepsze niż te, które były deklarowane.

Niebawem ogłoszone zostaną przetargi na budowę dodatkowych kilometrów kanalizacji. Prace będą mogły ruszyć jesienią. Sieć, która teraz powstaje będzie gotowa do końca tego roku. Dlatego już wiosną mieszkańcy mogą zacząć się do niej przyłączać:

Każdy mieszkaniec, który jeszcze nie otrzymał powiadomienia o tym, że może się podłączyć, to takie powiadomienie w ciągu najbliższego półtora otrzyma i my w ciągu roku proponujemy warunki promocyjne: możliwość zakupu rur kanalizacyjnych, możliwość zakupu dokumentacji za złotówkę… Chodzi o to, byście Państwo, jako nasi potencjalni klienci, jak najtaniej wykonali przyłącze. Samo przyłącze, niestety, ale zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, mieszkaniec wykonuje na własny koszt. To obowiązek wynikający z kolei z drugiej ustawy – tam, gdzie jest sieć kanalizacyjna w pobliżu domu, jest obowiązek włączenia się mieszkańca do tej sieci.

Wiesław Blutko przekonuje, że nie warto zwlekać z decyzją:

Rozpoczyna się sezon budowlany, będą sprzyjające warunki, by takie prace wykonywać. Na wiosnę, najlepiej, bo potem trawkę się posieje i po dwóch miesiącach nie ma śladu, że były jakieś prace ziemne. Gminy zaostrzają warunki wobec mieszkańców, którzy nie odprowadzają ścieków bezpośrednio do kanalizacji sanitarnej, dlatego że – z tego co wiem – to cztery razy do roku należy pompować szambo, więc w zasadzie koszty, jakie się później ponosi są porównywalne, a jest czysto na obejściu, nie wjeżdża beczka… Zachęcam gorąco wszystkich, by jak najszybciej się włączali.

Łącznie do 2015 roku powstanie ponad 155 kilometrów kanalizacji. Na temat całej inwestycji wyczerpująco pisaliśmy także TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj