Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Armwrestling w Cieszynie. Szykują się mistrzostwa Polski w siłowaniu na rękę

Facebook Twitter

W Cieszynie szykują się mistrzostwa Polski w siłowaniu na rękę, czyli popularny armwrestling. Zawody zostaną rozegrane w najbliższy weekend (15-16.04.). Będą to równocześnie eliminacje do mistrzostw Europy i świata w tej dyscyplinie.

Wezmą w nich udział członkowie federacji armwrestlinu Polska – zapowiada Janusz Mendera, organizator wydarzenia:

Janusz Mendera: Kategorii jest tyle, że trudno tu wszystkie wymienić. Najprostszy podział to jest prawa, lewa ręka i potem kobiety i mężczyźni i kategorie wagowe. To są na pewno osoby doświadczone, jest też kategoria osób niepełnosprawnych. Około 250 osób ma przyjechać do Cieszyna na te zawody. Impreza tej rangi organizowana w Cieszynie jest dość cenna dla samego miasta. i przez trzy dni w Cieszynie będzie głośno i będzie dużo dużych ludzi.

W tym roku z powodu leczenia kontuzji nie wystartuje Maria Juroszek, zawodniczka UKS Samson Marklowice, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, Świata i Europy, ale będzie obecna, bo jest zaangażowana w organizację imprezy i zaprasza kibiców. Emocji nie zabraknie:

Maria Juroszek: Niższe kategorie wagowe to są takie trochę mniej emocjonujące, ale te jak ja ich nazywam „bez szyi” to już można ciekawe rzeczy zobaczyć. Mamy stół profesjonalny do siłowania na rękę. Jest dwóch sędziów przy jednym stole. Jest główny sędzia i boczny. Nie można odrywać od poduszek łokci, nadgarstki proste, kostki widoczne. To są takie podstawowe zasady.

Radio 90: Tu zwycięża tylko siła fizyczna?

Maria Juroszek: Nie, i trochę sprytu i szybkości. Ta siła fizyczna niekoniecznie jest na pierwszym miejscu.

Na kogo warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie mistrzostw w Cieszynie?

Maria Juroszek: Niektórzy trenują kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Mamy zawodnika, który w zeszłym roku we Francji zdobył tytuł Mistrza Świata w wieku 78 lat. Napisał książkę, ja pana Janka Błędkowskiego zawsze podziwiam. Jak się chce, to się potrafi. Julia Tarasek, z którą ja nawet nie potrafię wygrać, jest szybka. Marlena Wawrzyniak- ona już kilkanaście lat jest Mistrzynią Polski i Świata i wszystkie tytuły zdobyła jakie tylko są możliwe. One są bardzo szczuplutkie, ale nie ma mocnych na nie. Jest bardzo dużo utytułowanych zawodników.

Jakie rady ma Maria Juroszek dla startujących?

Maria Juroszek: Ja przed startem tydzień odpoczywam. W ogóle nie trenuję. Zawsze tak robiłam, żeby ręka odpoczęła. Każdy ma swoje jakieś zasady, metody trenowania. Każdy wie, co ma robić i mierzy swoje siły według siebie. Psychika jest bardzo ważna, głowa to jest połowa sukcesu.

Na jutro (14.04.) zaplanowano ważenie zawodników. Rywalizacja od 9.30 w sobotę i niedzielę w hali sportowej przy Alei Łyska, nieopodal budowanego stadionu. Wstęp dla kibiców jest bezpłatny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj