Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kto do europarlamentu? Sporo osób z regionu się tam wybiera

Facebook Twitter

Dokładnie za miesiąc - 9 czerwca wybory do europarlamentu. W całym kraju w 13 okręgach wybierzemy 53 europosłów. Województwo śląskie to okręg nr 11 na liście nie brakuje znanych osób ze świata polityki. Komu się marzy praca w Brukseli?

europarlament
fot. multimedia.europarl.europa.eu

Wybory do europarlamentu – już za miesiąc

Pierwsze miejsca na listach zajmują znane postaci ze świata polityki. Borys Budka minister aktywów państwowych jedynką Koalicji Obywatelskiej, który ma zastąpić Jerzego Buzka żegnającego się z europarlamentem. Trzeci na liście Łukasz Kohut europoseł, który przeszedł do KO z Lewicy. Czwarta Krystyna Szumilas posłanka była minister edukacji narodowej, listę zamyka poseł Krzysztof Gadowski z Jastrzębia-Zdroju.

Jedynką PIS-u jest europosłanka Jadwiga Wiśniewska, co ciekawe dwójką na Śląsku jest europoseł Patryk Jaki, trójką europosłanka Izabela Kloc. O pracy w Brukseli marzy także poseł Grzegorz Matusiak z Jastrzębia-Zdroju i świeżo upieczony poseł, i były wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który zajmuje na liście ostatnie miejsce. Michał Gramatyka sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji liderem śląskiej listy Trzeciej Drogi. Na miejscu 7 poseł Łukasz Osmalak. Konfederacja wystawia posła z Rybnika Romana Fritza, na liście Lewicy między innymi posłanka Wanda Nowicka.

Europarlament kusi. Nie tylko znane nazwiska ze świata polityki, ale także lokalnych działaczy i polityków. Kogo jeszcze znajdziemy na listach wyborczych?

Prócz europosłów i posłów na śląskich listach mamy między innymi z Lewicy Grażynę Graś właścicielkę szkoły języków obcych z Rybnika oraz Piotra Urbańczyka technika maszyn z Jastrzębia-Zdroju.

Konfederacja wystawia zajmującą się grafiką komputerową Hannę Boczek ze Świerklan oraz Natalię Mehlik ratownik wodną z Rybnika. Na liście Trzeciej Drogi znajdziemy Bronisława Karaska inżyniera transportu z Gołkowic. Komitet Wyborczy Normalny Kraj stawia między innymi na Adama Pustelnika historyka z Pawłowic oraz Beatę Baran przedsiębiorczynię ze Skoczowa. Komitet wyborczy polska liberalna strajk przedsiębiorców wystawia Kamila Bierzę oraz Barbarę Zając.
Ruch Naprawy Polski Paweł Helis, inżynier z Rybnika. Na liście Bezpartyjni Samorządowy jest między innymi Maciej Urbańczyk geolog z Rybnika.

Wybory do europarlamentu dokładnie za miesiąc 9 czerwca.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024