Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Automaty z suszem konopi stanęły w regionie. Co sądzi o tym terapeuta uzależnień?

Facebook Twitter

Wystarczy gotówka lub karta płatnicza, aby kupić jointa w jednym z automatów, jakie pojawiły się w regionie. Między innymi w Rydułtowach, Rybniku i Raciborzu stoją maszyny, w których legalnie sprzedawany jest susz konopi włóknistych. To jest dozwolone prawem, o czym już pisaliśmy.

Jednak niepokój budzi fakt, że jointy są dostępne dla każdego, niezależnie od wieku, czyli także dla dzieci i młodzieży, bo nikt nie sprawdzi kto kupuje susz, tak jak jest to w przypadku zakupu papierosów lub alkoholu.

W przypadku młodych ludzi to może być pierwszy krok do uzależnienia

– mówi Katarzyna Bosowska, psychoterapeutka, prezes Fundacji Feniks Powstań do Życia dla Dzieci i Młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym w Wodzisławiu Śląskim:

Nawet jeżeli jest takie założenie, że coś jest zdrowe, że coś służy poprawie naszego samopoczucia, w sensie takim medycznym, choć na dzień dzisiejszy nie ma badań, które ewidentnie pokazują, że jest to zdrowe, że jest dobre, nie ma żadnych przeciwwskazań, że można bezpiecznie kupić to w automacie. Jest to roślina zakwalifikowana jako coś konkretnego, teoretycznie nie ma właściwości psychoaktywnych, ale ma właściwości polepszające nastrój, stan psychofizyczny, zmniejszający lęk, obawę. Oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, czyli jednak coś się dzieje i pojawia się w młodym człowieku myśl, że ja to mogę zrobić szybko, nie muszę czegoś od siebie wymagać, pracować nad sobą, jest to pewna droga, która się otwiera do czegoś innego, przede wszystkim myślę o marihuanie.

To, że coś jest legalnie, nie znaczy że jest dobre:

Rodzice powinni edukować sami siebie i swoje dzieci, że to nie jest ok, że te wszystkie dostępności w automatach też czemuś służą. Ja mam niepewność co do tego, że jeżeli coś jest publicznie dostępne na prywatnym terenie, gdzie ktoś zafundował sobie maszynę, z której wyrzucają się różne rośliny to nawet jeżeli to jest ok, to czemuś służy. Czytałam, że te rośliny mogą zawierać spore ilości toksycznych metali ciężkich. One też wchodzą w interakcje z różnymi lekami. To nie jest tak, że ja sobie zapłacę kartką, coś dostanę, co mi poprawi nastrój. Jest to na pewno droga na skróty.

Katarzyna Bosowska podkreśla, że susz konopi włóknistych nie ma właściwości psychoaktywnych, ale też pobudza:

U osoby, która ma tendencje do tego, żeby reagować w zbyt spontaniczny sposób może dochodzić do zachowań nieadekwatnych. U osób, które są wysoko lękowe, wymyślą sobie, że może to być pomoc w redukcji lęku, to owszem, nawet jeżeli ten lęk się obniży to jaką ja dostaję informację? Że to jest totalna droga na skróty, ja nie muszę nad sobą pracować, nie muszę czekać, gratyfikacja jest już. Niewiele odbiegamy od tego, jak radzić sobie z nastrojem substancją każdą inną – alkoholem, grą hazardową, grami komputerowymi. Niekoniecznie to, co jest łatwo dostępne, pod hasłem zdrowe, nieszkodliwe, jest ok.

Najważniejsze, by rodzice rozmawiali ze swoimi dziećmi. Każdy dorosły ma obowiązek reagować, jeśli widzi młodego człowieka np. palącego lub pijącego alkohol – tak stanowi polskie prawo.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022