Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bakteria New Delhi na internie w szpitalu w Raciborzu. Wstrzymano przyjęcia pacjentów

Facebook Twitter

Pomocy pacjenci mogą szukać w szpitalach w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach oraz w Żorach. Zakażenie w Raciborzu potwierdzono u jednego z chorych, druga osoba jest nosicielem. Bakteria New Delhi jest odporna na antybiotyki, dlatego tak trudno się ją leczy.

Mówi Radiu 90 pielęgniarka epidemiologiczna z raciborskiej lecznicy:

Barbara Matuszek: Wiadomo, że ten szczep został wykryty w 2008 roku w Indiach, w Polsce w 2011 roku, a do nas dotarł niestety w 2021 roku. To pierwszy raz, kiedy wykryto ten szczep w szpitalu, podjęto działania zgodnie z wytycznymi Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków, jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem. Oddział został poddany reżimowi sanitarnemu, kontroli zespołu kontroli zakażeń. Jednego pacjenta mamy z zakażeniem, a u pacjentów z danego oddziału, jeżeli wykryjemy taki szczep musimy wykonać badania przesiewowe. (…) Zgłoszone jest do sanepidu ognisko, dlatego przyjęcia zostały wstrzymane.

Obecnie na oddziale wewnętrznym raciborskiego szpitala przebywa 21 pacjentów. Lecznica nie udziela informacji o stanie zdrowia zakażonego bakterią New Delhi. Wiadomo, że do zakażenia doszło poza szpitalem:

Barbara Matuszek: Sytuacja jest śledzona codziennie, oddział podlega kontroli. Zobaczymy jakie będą kolejne wyniki, bo większość wymazów jest ujemna. U jednej osoby stwierdzono nosicielstwo. (…) Trudno powiedzieć, czy to jest z tego zachorowania, czy wcześniejszego. (…)

Jak długo raciborska interna nie będzie przyjmować pacjentów, tego nie wiadomo. To trudna sytuacja dla chorych z naszego regionu, ponieważ nie działa też oddział wewnętrzny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Pomocy trzeba szukać w lecznicach w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach oraz w Żorach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj