Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Biogazownia w Rybniku: Kuczera: „Jestem za”

Facebook Twitter

Jestem za budową biogazowni - nie ukrywa w porannej rozmowie w Radio 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Tej inwestycji sprzeciwiają się mieszkańcy Chwałowic, bo zakład według planów mógłby powstać w tej dzielnicy.

Biogazownia w Rybniku
Piotr Kuczera, prezydent Rybnika

Biogazownia w Rybniku – Chwałowicach

Mieszkańcy napisali nawet petycję do prezydenta, pod którą podpisało się ponad 1600 osób:

Radio 90: Czy jest pan za czy przeciwko powstaniu tego zakładu?

Piotr Kuczera: Jestem za powstaniem tego zakładu i jest za bardzo długofalową polityką odbioru odpadów w mieście. Pytanie wydaje się zerojedynkowe. Tak naprawdę mówi o tym, co my w ciągu najbliższej dekady w Rybniku zrobimy, aby zrobić wszystko, aby dyrektywy europejskie, mówię głównie o recyklingu, czyli o tym, co my wywozimy dzisiaj na składowisku. Mówiąc bardzo obrazowo do roku 2035 prawie że 90% tego, co my dzisiaj lokujemy na składowiskach, nie może tam wylądować.

Mamy w Rybniku cztery potencjalne lokalizacje dla biogazowni

– podkreślał poranny gość Radia 90, prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Piotr Kuczera: Kiedyś zadałem takie pytanie radnym, że czekam na propozycje gdzie by mogło się pojawić. Gospodarka odpadami zawsze jest elementem dość spornym.

Radio 90: Chwałowice są najlepszym rozwiązaniem?

Piotr Kuczera: Jest jednym z możliwych. Tak naprawdę mówimy o planie wojewódzkim odbioru odpadów i tam zaproponowaliśmy cztery lokalizacje i tak naprawdę budujemy cały system i to jest kluczowe. Jest wiele nieporozumień i wiele emocji. Bardzo łatwo je w takim temacie rozbuchać. Mówimy przecież nie o kompostowni, a o biogazowni, czyli o procesie, który jest hermetyczny, jest bardzo nowoczesny, podlega kontroli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, sanepidu, wodom polskim, konsultacjom społecznym.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia na radio90.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj