Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Carbosfera, czyli stoisko Carbonarium na Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach

Facebook Twitter

Już dziś (9.12.) rusza rusza Śląski Festiwal Nauki, jedno z najważniejszych wydarzeń naukowych w Polsce. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Nauka da nam przyszłość”. Wśród wielu atrakcji, które czekają na uczestników, na szczególną uwagę zasługuje stoisko jastrzębskiego Carbonarium, które zaledwie kilka miesięcy po swoim otwarciu, zadebiutuje na festiwalu.

Carbonarium na Śląskim Festiwalu

 Carbonarium na Śląskim Festiwalu Nauki

Co węgiel ma wspólnego z muzyką? Dlaczego płyty winylowe są czarne? Jak każdy z nas może towarzyszyć górnikom pod ziemią? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie na stoisku Carbonarium, które zaprezentuje swoją Carbosferę. To przestrzeń, w której głównym bohaterem będzie węgiel – pierwiastek, paliwo kopalne, narzędzie artystyczne czy biżuteria.

Na stoisku nie zabraknie wyjątkowych eksperymentów i doświadczeń, które będą prezentowane przez uczniów z Zespołu Szkół nr 6 im. Jana III Sobieskiego oraz Zespołu Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego. Dr inż. Bogusław Ziębowicz wyjaśni, dlaczego płyty winylowe są czarne, z czego zrobiona jest igła gramofonu i co wspólnego z tym wszystkim ma węgiel. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach, podczas których samodzielnie zbudują gramofon i odtworzą dźwięk.

Śląski Festiwal Nauki od lat przyciąga tysiące entuzjastów nauki, badaczy i osób ciekawych świata. W tym roku na festiwalu pojawią się między innymi Dawid Myśliwiec, twórca kanałów „Uwaga! Naukowy Bełkot” i „Wyłącznie Naukowy Bełkot”, Tomasz Rożek, założyciel fundacji i kanału „Nauka. To lubię”, reżyser Krzysztof Zanussi oraz Niamh Shaw, specjalistka od komunikacji STEM i popularyzatorka kosmosu.

Carbosferę na Śląskim Festiwalu Nauki znajdziecie w sali wielofunkcyjnej – w strefie nauk ścisłych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Festiwal trwa 3 dni, od 9 do 11 grudnia. Uczestnictwo jest bezpłatne, ale wymagana jest rejestracja na stronie organizatora.

Może cię zainteresować:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024