Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co z opłatą za śmieci w Wodzisławiu?

Facebook Twitter

Po ponad 6 godzinach obrad wodzisławscy radni ustalili wysokość opłat za odbiór, transport i gospodarowanie odpadami. Wczoraj (10.07.) na sesji nadzwyczajnej przyjęli uchwałę, w której zaproponowano, by za śmieci zbierane selektywnie mieszkańcy zapłacili 26 złotych i 10 groszy oraz 35 złotych za odpady niesegregowane.

fot.Hans/ pixabay.com

Po długiej dyskusji 9 radnych zagłosowało 'ZA’ proponowanymi stawkami, 7 było 'PRZECIW’, 3 wstrzymało się od głosu. To duża podwyżka, ceny pójdą w górę o ponad 100%, a uchwalona wysokość opłat zacznie obowiązywać od 1 sierpnia.

W trakcie sesji tłumaczono, że na większość czynników składających się na cenę miasto nie ma wpływu: to wysoka opłata marszałkowska, rosnące koszty energii, paliwa, wzrost płacy minimalnej. Do tego dochodzi obowiązek nałożony na gminy, jeśli chodzi o zbieranie bioodpadów: te muszą być odbierane oddzielnie i częściej. Radni opozycji mieli bardzo dużo pytań, dyskusja trwała już kilka godzin, kiedy przewodniczący Rady Miasta Dezyderiusz Szwagrzak złożył wniosek o przerwanie sesji i kontynuowanie jej za tydzień, ale po wysłuchaniu argumentów na temat konsekwencji nieprzyjęcia uchwały, wniosek wycofał. A jeśli wysokość opłat nie zostałaby uchwalona 10 lipca, stawki nie mogłyby zacząć obowiązywać od 1 sierpnia, byłby problem z gospodarowaniem odpadami w mieście. Przełożenie głosowania o tydzień spowodowałoby też wzrost stawki za śmieci zbierane selektywnie do 27 złotych i 10 groszy. Miasto nie może dopłacać do systemu, nieprzyjęcie uchwały skutkowałoby naruszeniem dyscypliny finansowej.

Czytaj także:

Drastyczna podwyżka opłat za śmieci w Wodzisławiu. Ceny pójdą w górę o ponad 100%

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022