Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co z opłatami targowymi w Rybniku?

Facebook Twitter

Wszystkie targowiska w Rybniku są już czynne- informuje miasto. Zarówno handlujący, jak i klienci muszą przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa. A my pytamy: co z opłatami targowymi w Rybniku?

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera w porannej rozmowie w Radio 90 powiedział, że miasto nie pobiera opłat targowych, handlujący twierdzą, że jest inaczej i proszą nas o wyjaśnienie sprawy.

Przypomnijmy: wypowiedź gospodarza miasta pytanego o działania na rzecz przedsiębiorców:

Nie pobieramy opłat parkingowych, nie pobieramy opłat targowiskowych, nie pobieramy różnego rodzaju opłat w ZTZ, mamy zwolnienia z czynszu w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej.

Jak sprawdziliśmy opłata targowa jest pobierana. Słowa, jakie padły w porannej rozmowie w Radio 90, tłumaczy Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku:

W wypowiedzi prezydenta pojawiło się sformułowanie, które zostało przez kupców zinterpretowane jako stan aktualny. Czyli: aktualnie zwalniamy kupców z opłat targowych. Pan prezydenta w toku wymiany różnych zniżek, które miasto stosuje, wymienił między innymi targowisko, mając na myśli czas, kiedy ono nie działało, wówczas rzeczywiście nie pobieraliśmy opłat. Aktualnie targowisko działa, są pobierane opłaty targowe, ponieważ kupcy mogą handlować.

Dodajmy, że jak wyliczyło miasto w czasach epidemii rosną koszty utrzymania targowiska. Miesięcznie to dodatkowe 5 tysięcy złotych związane z dezynfekcją oraz koszty pracownicze związane z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i porządku podczas handlu.

W marcu odnotowano straty finansowe w wysokości 36 937 zł z tytułu opłaty targowej oraz 4 305,18 zł z tytułu opłat RSK (opłata za zajęcie miejsca handlu, dzierżawa gruntu). W kwietniu RSK zakłada straty finansowe w wysokości 54 484 zł z tytułu opłaty targowej oraz 19 253,82zł z tytułu opłat RSK.

– tłumaczy Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku i dodaje:

W kolejnych miesiącach, zakładając handel na straganach wyłącznie artykułami branży spożywczej oraz ogrodniczej, a także przy zastosowaniu 50% ulgi na czynsz za dzierżawę gruntu pod pawilony i kioski handlowe na podstawie Zarządzenia Prezydenta Miasta Rybnika nr 183/2020 z dnia 31.03.2020 r., prognozowane straty przychodów wyniosą 32 000 zł miesięcznie z tytułu opłaty targowej i 20 000 zł z tytułu opłat RSK.

Jak dowiedziało się Radio 90 wczoraj (21.04.) do części handlujących, mających swoje punkty w pawilonach na terenie targowiska, zbulwersowanych wypowiedzią prezydenta, dotarła informacja, że w kwietniu obniżono im czynsz o połowę.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj