Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

COK Cieszyn: Wernisaż wystawy Romana Greena Kędzierskiego pt. „OKOliczności”

Facebook Twitter

Zapraszamy na wernisaż wystawy Romana Greena Kędzierskiego pt. "OKOliczności". Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 5 grudnia 2023 r., o godzinie 18:00 w Galerii Ceglana na parterze Domu Narodowego w Cieszynie. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 5 stycznia 2024 r., w godzinach pracy Cieszyńskiego Ośrodka Kultury.

Wernisaż wystawy Romana Greena
Fot.pixabay.com

Wernisaż wystawy Romana Greena Kędzierskiego

„OKOliczności” to zbiór prac, które są jak oczy artysty – obserwujące, zapisujące, analizujące. Słownik mówi, że „okoliczności” to wszystko, co towarzyszy jakiejś sytuacji lub zdarzeniu. Może potrzebne są liczne oczy, żeby objąć to co się dzieje dookoła. A może ktoś wiecznie obserwuje, zapisuje na jakiejś wielkiej płycie CD, tam gdzieś w kosmosie, daleko…

W małym mieszkaniu w Cieszynie dzieją się rzeczy wielkie. Ściany należałoby odświeżyć, ale na to nie ma już czasu, bo czas jest tylko na kolejne sztalugi i światłocienie. Malowanie to rzecz wielka i nie można jej przekładać, nawet jeśli kusi papieros. Artysta tworzy właśnie w takich okolicznościach, ręka drży, sztaluga się poddaje, kawa stygnie, a namalowane wcześniej prace patrzą, obserwują z niedomalowanych ścian.

Teraz, kiedy przeniesiemy je do galerii, każdy będzie mógł się przekonać. Na własne oczy. Następuje odwrócenie ról. Surrealistyczne wizje, nasycone kolorami światy, wyrwane ze snu a może z innego wymiaru zdeformowane postaci, splątane pary, wnikliwe oczy – co w nas zobaczą? Dajmy im się napatrzeć, może odkryją naszą jakąś zupełnie inną twarz. Bo kiedy obrazy obserwują to kto tu jest obrazem, one czy my? I w jakich okolicznościach nas to stawia?

Roman Green Kędzierski

Urodzony w połowie lat pięćdziesiątych w Łodzi, to artysta trudny do opisania słowami. Studiował m.in. na Akademii Sztuk Pięknych, na wydziale grafiki, a następnie kontynuował naukę w Szkole Teatralno-Filmowej na kierunku związanym ze scenografią. Jednak nie w szkołach tkwi jego sekret. Gdy go zobaczysz nie domyślisz się, że szkicuje Cię w myślach. Przymrużone powieki, wzrok w jednym punkcie, palce wiecznie brudne od farb i grafitowego ołówka. Świat realny w jego wypadku odnosi się do kawy i cukru, wszystkie pozostałe myśli błądzą gdzieś daleko, gdzieś w kosmosie.

Choć dziś mieszka blisko, bo w Cieszynie, dużą część życia spędził w Katowicach. To tam prowadził własny sklep, zajmował się między innymi snycerstwem artystycznym, wyrobem mebli rzeźbionych, sztuką użytkową i sakralną. Uczestniczył w Wystawie Snycerstwa Europejskiego w Muzeum Kultury i Sztuki w Łodzi, gdzie zdobył wyróżnienie.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat swoje prace wystawiał m.in. w Muzeum Marii Skalickiej w Ustroniu, w Krynicy Zdroju, w Cieszynie, w Warszawie, w Łodzi, w Katowicach. A ostatnia jego wystawa miała miejsce w Muzeum Ustrońskim. Teraz zaprasza do Galerii Ceglana w Cieszynie, aby spojrzeć na swoje „OKOliczności”.

Czyta także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024