Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na twoją miejscowość: jak się zmieni Plac Armii Krajowej

Facebook Twitter

Plac Armii Krajowej w Rybniku ma całkowicie zmienić swoje oblicze. Co tam zaplanowano? Jakie obiekty tam powstaną? W ramach naszego cyklu pod nazwą Czas na twoją miejscowość analizujemy planowane zmiany i rozmawiamy z autorem wstępnej koncepcji.

Czas na twoją miejscowość
Fot. rybnik.eu

W ramach cyklu „Czas na twoją miejscowość” zaglądamy do Rybnika, który planuj spore zmiany… Rybnik planuje przebudowę Placu Armii Krajowej. Miejsce to miało by zostać zamknięte dla ruchu samochodów, a układ komunikacyjny przebudowany, tak by w miejscu obecnego parkingu miejskiego na skrzyżowaniu ulic Jankowickiej i Reymonta powstało centrum przesiadkowe. Posłuchajcie co mówi Radiu 90 architekt, autor koncepcji centrum przesiadkowego i przebudowy Placu Armii Krajowej, Rafał Paszenda:

Rafał Paszenda: To co teraz jest, uwłacza jakimkolwiek standardom urbanistycznym miasta, bo im więcej mamy takich przestrzeni przeznaczonych na samochody, tym miasto traci na promocji. Źle zaprojektowane, przebudowywane wielokrotnie, bez jednej myśli, dlatego tą myśl należy w jakiś sposób znaleźć. Ktoś musi zrobić tą pierwszą Kreskę. Plac Armii Krajowej dotychczas był wyłączony z możliwości zabudowy. Była tam w planie miejscowym przestrzeń wyłącznie komunikacyjna. Plan miejscowy uległ zmianie na początku tego roku, czy z końcem wcześniejszego i jest możliwość budowy, dlatego musimy wykorzystać możliwość budowy w tym obiekcie, bo to jest zbyt ważny teren, żeby on był terenem wolnym. (…)

Centrum przesiadkowe i parking. Czas na twoją miejscowość, czas na Rybnik

Jak ma wyglądać centrum przesiadkowe, które planowane jest przy placu Armii Krajowej w Rybniku?  

Rafał Paszenda: To jest duży obiekt, bo ilość miejsc parkingowych, która będzie tam realizowana też jest duża. Udało mi się zaprojektować 485 miejsc parkingowych, 2 perony autobusowe, część kubaturową i same już miejsca przesiadkowe powodują, że ten obiekt będzie duży. Finalna wersja tego jak on będzie wyglądał będzie przedstawiona dopiero przez uczestników konkursu, który został ogłoszony, ale to nie zmieni faktu, że to będzie duży obiekt. To będzie parking poziomowy. Zieleń i wodę mamy w tym projekcie. Ona jest retencjonowana w zbiornikach podziemnych, na placu jak i przy centrum przesiadkowym, ale też będzie jako zbiornik otwarty w takiej czy innej formie na Placu Armii Krajowej. Ja go zrobiłem w formie otwartej – biologiczny staw, który  odpowiada temu co było wcześniej, czyli w tym terenie był staw. On został potem zasypany, ale ten staw tam był. Dlatego ja go w pewnym stopniu chcę odtworzyć, w sposób taki symboliczny.

Centrum przesiadkowe w Rybniku

Fot. rybnik.eu

Centrum przesiadkowe będzie oddalone od dworca kolejowego, Paszenda proponuje je połączyć posadzką:

Rafał Paszenda: Czasami ktoś przyjedzie pociągiem i musi dalej pojechać autobusem albo na odwrót. I dlatego musimy w jakiś czytelny sposób, w szczególności dla osób, które nie są stałymi użytkownikami naszego miasta, zasygnalizować w jaki sposób przejść między tymi obiektami. I teraz zamiast tłumaczyć drogę na zasadzie: ulica kierunek prawo lewo, lepiej wskazać posadzkę, którą ja zaprojektowałem jako klinkierową, jako dojście między tymi obiektami, czyli wystarczy przekazać tej osobie, że proszę trzymać się klinkierowej posadzki i dojdą państwo do dworca. Nie wiem czy Państwo wiedzą, ale już mamy jedną taką posadzkę w Rybniku. Jeśli wiecie która, to proszę powiedzieć. Jeśli nie wiecie to proszę sprawdzić, może uda Wam się odczytać czy znaleźć tą posadzkę, ale ona jest.

No więc kto wie? Która droga w Rybniku jest tak wyznaczona? Jest tą posadzką? Odpowiadamy trasa od dworca kolejowego w Rybniku do centrum… ulica Wieniawskiego.

W sprawie przebudowy Placu i budowy centrum przesiadkowego j miasto planuje szereg konsultacji z mieszkańcami w tej sprawie.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024