Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość. Pytamy o remont Juliusza: Na jakim jest etapie?

Facebook Twitter

Dawny zespół szpitalny przy ul. Klasztornej w śródmieściu Rybnika, to wyjątkowy zestaw budynków, które powoli wracają do życia. Warto tam zajrzeć w czasie spaceru, żeby zobaczyć jak to miejsce się zmienia. Do końca tej dużej inwestycji, został remont ostatniego budynku, to pawilon Juliusz, najbardziej zniszczony.

O remoncie Juliusza rozmawiamy z prezydentem Rybnika, Piotrem Kuczerą:

Piotr Kuczera: Udało się wyremontować pawilon dermatologiczny, dzisiaj to centrum pomocy i wsparcia rodziny, pawilon Rafał jest wyremontowany z tzw. przewiązką, tam jest na ukończeniu wystawa, w tym roku zostanie pokazana. Myślę, że przed wakacjami. Pewnym wyzwaniem jest remont najgorzej zachowanego pawilonu, pawilonu Juliusz. Równolegle przygotowuje się wystawa w tym pawilonie i mam nadzieję, że te najtrudniejsze prace zakończą się w obecnym roku.

Radio 90: Czyli w tym roku wszystko będzie już gotowe?

Piotr Kuczera: Jeżeli chodzi o materię zewnętrzna to tak, myślę, że wiosna 2023 to ostatnie szlify i zagospodarowanie terenu. Podzielono to na dwa etapy, częściowo w tym roku, nasadzenia wiosną, jesienią, a ten ostatni szlif to wiosna przyszłego roku. Cały ten kompleks otrzyma nowy szlif, począwszy od ulicy Klasztornej po park Bukówka, to pewna całość i architektoniczna, i przyrodnicza.

Ta przestrzeń już się mocno zmieniła, nie da się tego nie zauważyć.

Piotr Kuczera: Pamiętam rok 2015, przestrzeń zamknięta murem od 20 lat, pamiętam ciężarówki wywożące tony liści i trawy, później pierwsze eventy, pokazywanie tej przestrzeni, która została odebrana rybniczanom. Potem nastąpiło wyburzenie kostnicy, wyburzenie muru i otwarcie tego od strony parkingu… Zależy mi na tym, by centrum Rybnika zostało poszerzone w tym kierunku, bo to jest przestrzeń bardzo ładna architektonicznie, teraz po remoncie Rafała szczególnie. To przestrzeń, którą chcę oddać rybniczanom w postaci centrum edukacyjno- kulturalnego. Zwrócę uwagę, że ważną częścią jest Szkoła Rzemieślnicza, tu duży wysiłek Izby Rzemieślniczej, która przywróciła budynek dawnej apteki i dziś ten kwartał miejski zaczyna na nowo rozkwitać.

To miejsce z ogromną tradycją

– mówi Piotr Kuczera, posłuchaj:

Częścią Juliusza jest również górująca nad całym kompleksem piękna bryła dawnej, zdesakralizowanej już przyszpitalnej kaplicy. Jej właścicielem jest Stowarzyszenie Rybnik Nasze Miasto. Czy doczeka się remontu?

Piotr Kuczera: Dzisiaj jest własnością prywatnego stowarzyszenia, trzeba przyznać, że jest element współpracy czyli zagospodarowanie terenu zielonego przy kaplicy, tam mamy to we wspólnych planach. Może to zdopinguje wszystkich, by przywracać kaplicę rybniczanom.

Radio 90: Czy macie jakieś pole do nacisków, by ta kaplica została wyremontowana?

Piotr Kuczera: Ten nacisk jest, rybniczanie obserwują co się dzieje z Juliuszem i bardzo dużo pytań, to pytania o kaplicę. Trzeba dużych pieniędzy, ja mam porównanie- mając zabezpieczone środki na remont ostatniego z pawilonów-  mówimy o milionach złotych, trzeba potężnej dotacji europejskiej albo funduszy, przypuszczam samorządowych, bo nikt inny nie będzie chciał tym zabytkiem rybnickim się zająć.

Radio 90: Jest na to szansa?

Piotr Kuczera: Szansa zawsze jest, myślę, że to będzie ostatnia perełka w koronie tego kompleksu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj