Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Część osób, które pomagają Ukraińcom straciła już możliwość otrzymania pieniędzy. Limit to 120 dni, ale są wyjątki

Facebook Twitter

Są dodatkowe pieniądze dla osób, które goszczą u siebie Ukraińców, ale nie dotyczy to każdego. Końcem ubiegłego tygodnia zmieniło się rozporządzenie w tej sprawie. Wyjaśniamy, kto może liczyć na to wsparcie.

Wielu Polaków gości i to już od początku wojny w Ukrainie, uchodźców. Do tej pory mogli liczyć na wsparcie w wysokości 40 zł na każdą osobę, której pomagają. Wprowadzono jednak limit – wynosi on 120 dni. Maksymalnie za taki okres wypłacane mogą być pieniądze. I jak podkreśla Mariola Oszag kierownik w Wydziale Polityki Społecznej żorskiego magistratu, osoby, które przybyły do Polski w pierwszych dniach konfliktu, im minął już ten okres, za które Polacy im pomagający, mogliby otrzymać wsparcie. Ważne są bowiem tutaj dwie daty.

Mariola Oszag: Przez okres 120 od dnia przekroczenia granicy.

Radio 90: Czyli ważne są dwie daty. Pierwsza, kiedy przekracza Ukrainiec granicę i druga, kiedy on u mnie znajduje pomoc, tak?

Mariola Oszag: Tak. Załóżmy osoba przekroczyła granicę 24 lutego, ale zamieszkuje u wnioskodawcy od 1 maja. Ten czasokres jest liczony od 24 lutego, tych 120 dni. Dla tych pierwszych osób, które przybyły do Polski zaraz po wybuchu konfliktu, to tego 23 minął termin. 24 czerwca to już jest 121 dzień.

Jednak Polacy, którzy pomagają Ukraińcom, którzy w późniejszym czasie przekroczyli granicę, w dalszym ciągu mogą liczyć na wsparcie. Ostatnie zmiany w rozporządzeniu dają także szansę przedłużenia finansowania za pomoc niektórym grupom uchodźców, którzy przekroczyli już termin 120 dni.

Mariola Oszag: Na podstawie których my możemy przyznać takie świadczenie, może przedłużyć okres wypłaty świadczenia i w tej grupie znajdują się osoby, które posiadają dokument potwierdzający pierwszy lub drugi stopień niepełnosprawności, wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności. Czyli te osoby nie muszą mieć naszego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, tylko wystarczy przedłożyć ukraiński dokument. Oczywiście przetłumaczony i taki dokument nam wystarczy do tego, by przedłużyć ten okres wypłaty świadczeń. Mamy kolejną grupę, to są te osoby, które ukończyły 60. rok życia w przypadku kobiet oraz 65. rok życia w przypadku mężczyzn.

A do tego dochodzą kobiety w ciąży bądź osoby wychowujące dziecko do 12 miesiąca życia. Osoby, które samotnie sprawują opiekę nad trojgiem dzieci, a także opiekunowie niepełnoletnich uchodźców.

Warto pamiętać, że składając wniosek, urząd weryfikuje zawarte tam informacje, a ma nawet dostęp do bazy z datami wjazdu Ukraińców do Polski.

Mariola Oszag: Jak ktoś przychodzi do nas, do wydziału z wnioskiem o wypłatę świadczenia, od razu sprawdzamy datę przekroczenia granicy. Mamy osoby, które składają nam co tydzień wniosek, przez te 120 dni, są osoby, które jednorazowo składają wniosek. Tam jest nawet możliwość zaznaczenia, czy jest to nowy wniosek, czy jest to kontynuacja. Wtedy wiemy, że osoba już złożyła wniosek na konkretną osobę i kontynuuje ten pobyt.

Jak ocenia Mariola Oszag, obecnie w Żorach liczba Ukraińców, którym pomagają mieszkańcy, oscyluje na poziomie około 900 osób.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj