Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Część Rybnika bez Rad Dzielnic? Masłowski: „Nie widzę zagrożenia z powodu ich braku”

Facebook Twitter

Jak już was informowaliśmy w aż 10 rybnickich dzielnicach nie będzie Rad Dzielnic. "Nie widzę zagrożenia z powodu braku Rad Dzielnic w Rybniku" - mówił w porannej rozmowie w Radio 90 zastępca prezydenta Rybnika Piotr Masłowski.

Wybory 2023
Piotr Masłowski zastępca prezydenta Rybnika

W przypadku 9 nie udało się skompletować kandydatów, w przypadku jednej – Boguszowic Starych – zabrakło około 50 głosów, by spełnić minimum frekwencyjne wynoszące 10 procent.

Piotr Masłowski: Myślę, że generalnie o to chodziło w tym zamyśle, żeby ustalić frekwencję, jakiś próg minimalny. Większość miast w Polsce taki próg minimalny od dłuższego czasu miał ustalony. Jeżeli ludzie chcą rad dzielnic, to powinni się zaangażować w to, żeby te rady dzielnic były.

Radio 90: Henryk Ryszka, wieloletni radny dzielnicy Niedobczyce mówi: „to wielka tragedia, że nie udało się stworzyć”. Zastanawia się, gdzie teraz mieszkańcy będą rozwiązywać swoje problemy.

Piotr Masłowski: To pokazuje, że generalnie jest problem z tą aktywnością. A ja nie widzę jakiegoś wielkiego zagrożenia, że ci ludzie nie będą się mieli gdzie zgłosić, bo przecież mamy radnych miejskich, rady osiedli. Poza tym budżet obywatelski to nie był budżet rad dzielnic i tam, gdzie nie macie rady dzielnicy, teraz pomyślcie o swoich własnych projektach.

Trzy rybnickie dzielnice wybrały swoje rady. To Golejów, Meksyk i Boguszowice Osiedle. W przypadku tej ostatniej, jak mówi poranny gość, doszło do zmiany pokoleniowej:

Piotr Masłowski: Ja się bardzo cieszę z tego, co się stało w dzielnicy Boguszowice Osiedle. Bo Boguszowice pokazały, że nawet relatywnie duża dzielnica jest w stanie mieć radę, jeżeli ludziom się będzie chciało. A poza tym tam doszło do generacyjnej rewolucji. W sensie takim, że ze starych radnych, do których nic nie mam, żeby była jasność, zostały tylko dwie osoby, a cała reszta to są ludzie młodsi ode mnie. To pokazuje, że to, co się zazwyczaj mówi na ten temat, że rady dzielnic to są rady dla starszych, że młodsi ludzie nie są zainteresowani, że to nie jest do końca prawda. Ekipa z Boguszowic pokazała, że tej zmiany można dokonać. Jestem bardzo ciekawy, jak sobie będą radzili jako Rada Dzielnicy.

rad dzielnic

Wybory nadal trwają. W których dzielnicach i do kiedy można zgłaszać kandydatów? Piszemy o tym w materiale: 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj