Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy w rybnickim szpitalu zawieszone zostaną kolejne oddziały? Dramatyczna sytuacja neonatologii

Facebook Twitter

W Radio 90 teraz o kolejnych problemach kadrowych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku. 31 maja kończy się trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę kierownik Oddziału Neonatologicznego. Od września ubiegłego roku informowała ona dyrekcję o dramatycznej sytuacji jeśli chodzi o kadrę lekarzy na tym oddziale. Nie ma nikogo, kto mógłby zastąpić ją w pracy w godzinach dopołudniowych.

Brak lekarzy skutkuje tym, że kierownik oddziału jest jedyną osobą zapewniającą ciągłość pracy na oddziale. Cała sytuacja grozi zamknięciem oddziału, a to pociąga za sobą konsekwencje zamknięcia oddziału położniczego, porodówki i patologii ciąży.

– czytamy w piśmie adresowanym do dyrekcji szpitala. Pismo w miniony piątek (20.05.) trafiło do dyrekcji WSS nr 3 w Rybniku, konsultanta wojewódzkiego do spraw neonatologii, prezydenta Rybnika oraz Rady Społecznej szpitala. Jej wiceprzewodniczący Grzegorz Wolnik, a jednocześnie radny Sejmiku Wojewódzkiego chciał w związku z tym na dzisiejszej (23.05.) sesji, wprowadzić dodatkowy punkt obrad. Większość radnych jednak się na to nie zgodziła.

Cała sytuacja jest dla mnie niezrozumiała

– mówi Radiu 90 Grzegorz Wolnik.

Grzegorz Wolnik: Jeżeli ordynator apeluje do dyrekcji o spotkanie i to spotkanie konkretne, bo np. w sierpniu ubiegłego roku pracowała przez 350 godzin, gdzie miała po 11, 13 dyżurów, to jest praca ponad siły i nie może dyrekcja nad tym przechodzić do porządku dziennego. My o to pytaliśmy na poprzedniej Radzie Społecznej, niestety pan dyrektor do spraw medycznych zlekceważył ten problem, twierdząc, że może pani ordynator wycofa wypowiedzenie. W szpitalu nie ma właściwego podejścia do całej tej sytuacji.

Konsekwencje odejścia kierownika Oddziału Neonatologicznego w rybnickim szpitalu mogą być dramatyczne dla funkcjonowania innych oddziałów

– dodaje Grzegorz Wolnik wiceprzewodniczący Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku:

Grzegorz Wolnik: Wydaje mi się, że to są konsekwencje dramatyczne, jeżeli zakończy czy zawiesi pracę oddział noworodkowy, to za tym pójdzie kolejny oddział: położniczy. Chcemy, by w Rybniku rodziło się jak najwięcej dzieci, a okazuje się, że dzieci rybnickie będą się rodzić w Raciborzu czy Knurowie.

Przypomnijmy, że w lutym tego roku prezydent Rybnika przeznaczył 7 mln złotych na remont porodówki, oddziału ginekologiczno- położniczego i neonatologicznego. Do tej pory nikt nie przystąpił do przetargu na remont.

Ten temat wróci jutro (24.05.), porannym gościem Radia 90 będzie prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Początek po godzinie 8.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022