Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy woda w rybnickich kranach jest bezpieczna? PWiK: „Jest”

Facebook Twitter

"Od miesiąca obserwujemy ekipę przy lotnisku, która coś dozuje do wodociągu miejskiego. Uzyskaliśmy informację, że to podchloryn sodu, bo się bakterie pojawiły. Także gotujcie wodę dla własnego dobra" - napisał na swoim FB Aeroklub Rybnickiego Okręgu Węglowego.

Awaria w wodociągach w Czerwionce
Fot. Pixabay

Informacja zaniepokoiła naszych słuchaczy, którzy pytają nas, czy woda w rybnickich kranach jest bezpieczna?

Jest

– odpowiada Karolina Wacławiec rzecznik prasowy rybnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Karolina Wacławiec: Chciałam uspokoić wszystkich słuchaczy, wszystkich naszych odbiorców, że rzeczywiście pojawiają się takie zapytania odnośnie jakości wody w sieci wodociągowej, ale chciałam zapewnić, że woda dostarczana przez nasze przedsiębiorstwo jest bezpieczna, jest regularnie badana przez laboratorium. Także laboratorium, jak i Sanepid rybnicki potwierdzają, że te wszystkie parametry są spełnione, a te działania, o których mowa, są to standardowe działanie prowadzone o tej porze roku przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach, na sieci magistralnej. To nie są działania naszych służb, które zostały zaobserwowane, tylko działania służb GPW S.A. w Katowicach.

Rybniczanie mogą pić wodę bez przegotowania

– zapewnia Karolina Wacławiec.

Karolina Wacławiec: Zapewniam, że ta woda jest zdatna do picia, bez przegotowania, bez filtrów. Tylko tak jak mówię, zawsze trzeba zwrócić uwagę na jakość wody w sieci wewnętrznej. Czyli zarządcy budynków musieliby zwrócić uwagę na tą jakość wody w sieci, bo to też zbiorniki dla wody ciepłej mogą stwarzać zagrożenie i ryzyko namnażania się niewłaściwych organizmów. Jeżeli chodzi o sieć wodociągową w Rybniku, my dostarczamy wodę zimną, także tu rzeczywiście ta jakość jest zachowana. I uspokajam zachęcam dalej do korzystania w taki sam sposób jak dotychczas z wody kranowej.

Obawy o jakość wody i działania służb wodociągowych naszych słuchaczy pojawiły się po informacjach po zakażeniach legionellą w województwie podkarpackim i małopolskim. Do dziś (31.08.) zmarło w Polsce 18 osób.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj