Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czym jest piernik i jak powstawał. Przedświąteczna wystawa w muzeum w Raciborzu

Facebook Twitter

"Piernikowe serca, zapustne kreple, weselne kołocze i inksze maszkety". Wystawę pod takim tytułem szykuje muzeum w Raciborzu. Czynna będzie od piątku (10.12.).

Forma piernikarska/ www.muzeum-raciborz.pl

To ekspozycja przedmiotów potrzebnych do wypieku tradycyjnych ciast i ciasteczek, wybrano je ze zbiorów własnych raciborskiego muzeum oraz Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku.

Smakołyki, które powstawały przy użyciu tych narzędzi gościły na stołach podczas różnych uroczystości rodzinnych i dorocznych. Podczas zwiedzania wystawy dowiemy się czym jest piernik i jak powstawał. Poznamy też tradycyjne wypieki towarzyszące świętom wielkanocnym – baby, baranki z ciasta, marcepanowe jajka i zajączki. Część wystawy poświęcona jest tematyce związanej z wypiekiem kołocza śląskiego. Przekonamy się, że kołocz to ciasto, o wielowiekowej tradycji, który jest nieodzownym elementem obrzędowości weselnej.

– mówi Julita Ćwikła, etnograf muzeum w Raciborzu.

Forma piernikarska/ www.muzeum-raciborz.pl

W innej części ekspozycji prezentujemy formy i foremki do wypieku różnorodnych ciastek i ciasteczek. One również związane są obrzędowością rodzinną – znajdziemy je na weselnych i komunijnych stołach, bez nich nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia. Kołocz, ciastka i pierniki stanowią formę daru dla gości, krewnych i znajomych.

Forma piernikarska/ www.muzeum-raciborz.pl

Wystawa jest bardzo różnorodna, można na niej zobaczyć wiele ciekawych przedmiotów używanych w kuchni i w zakładach cukierniczych. Współcześnie większość z nich wyszła z użycia – zastąpiły je miksery, roboty kuchenne, plastikowe i silikonowe formy.

Wystawę wzbogacają stare książki kucharskie, a także fotografie z archiwum Muzeum w Raciborzu i archiwum dr Marceli Szymańskiej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj