Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rydułtowy podpisały porozumienie z WFOŚ. ,,Czyste Powietrze” oficjalnie w nowym miejscu

Facebook Twitter

Rydułtowski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ulicy Bema to oficjalnie już nowa siedziba punktu konsultacyjnego rządowego programu "Czyste Powietrze". Miasto podpisało porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Katowicach na udział w programie z dodatkowymi bonusami.

Adam Lewandowski: Bonus, podwyższona płatność jeśli chodzi o składanie środków, uczestnictwo w programie na ilość złożonych wniosków, to jest ogromna szansa i 30 tysięcy na wprowadzenie. Gminy, które podpisały z nami porozumienie, dostaną propozycje aneksu do porozumienia, które już podpisały i do końca maja aneks muszą podpisać, natomiast gminy, które chciałyby aplikować w tym programie, powinny do końca lutego zgłosić akces uczestnictwa w programie i również do końca maja podpisać porozumienie, wtedy będą mogły przystąpić do programu ,,Czyste Powietrze”.

Wyjaśnia zastępca prezesa WFOŚ w Katowicach.

Do tej pory w punkcie w Rydułtowach złożono ponad 400 wniosków. Z jakimi problemami mieszkańcy zgłaszają się najczęściej?

Dominik Handschuh: Na przykład stary numer księgi wieczystej ,według numeracji przed migają księgi wieczystej do wersji elektronicznej, więc wskazujemy drogę postępowania w jaki sposób ten mieszkaniec jest w stanie uzyskać informację na temat nowej numeracji księgi wieczystej. Czasami zdarzają się też sytuacje, że mieszkaniec czy wnioskodawca do programu ma kolokwialnie mówią brak porządku w tej księdze tzn, że funkcjonują tam jeszcze osoby, które dawno zmarły i nie ma potępiania spadkowego zrobionego, wiec też uprzedzamy o tych krokach prawnych, które należy podjąć żeby w księdze wieczystej był stan prawny zgodny ze stanem faktycznym, żeby mógł ktoś przystąpić do programu, bo niestety kiedy tego porządku nie ma, to tego wniosku nie jest w stanie złożyć.

Mówi pracownik punktu konsultacyjnego w Rydułtowach.

Zainteresowanie mieszkańców programem „Czyste Powietrze” jest bardzo duże:

Dominik Handschuh: Po to jesteśmy żeby pomagać, konsultować, doradzać i wskazać jak najlepszą i najszybszą ścieżkę dotarcia do punktu docelowego, czyli złożenia wniosku i otrzymania dotacji w ramach programu ,,Czyste Powietrze”. Po pierwsze wzrasta świadomość w społeczeństwie, że jest taki program, są takie możliwości i można otrzymać dotację w ramach tego programu, a z drugiej strony przepisy prawne, które wymuszają na nas wymianę starych źródeł ogrzewania, szczególnie w bieżącym roku będzie kumulacja tej potrzeby wymiany źródła ogrzewania, to powoduje, że mamy bardzo duże zainteresowanie, telefonów jest bardzo dużo.

Na wizytę w punkcie trzeba umówić się telefonicznie, konsultanci dyżurują we wtorki i w czwartki od 17.00 do 20.00.

Numer telefonu do kontaktu:

517 019 819

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj