Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Droga Regionalna – drugi etap. Kuczera: „Teraz albo nigdy”

Facebook Twitter

Droga Regionalna była tematem rozmowy "Porannego gościa Radia 90. "Teraz albo nigdy. Będziemy realizować drugi etap Drogi Regionalnej" - zapowiedział w audycji prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

droga regionalna
fot. arc Radio 90

Droga Regionalna – kiedy rozpoczną się prace?

Jak już was informowaliśmy miasto na budowę czterokilometrowego odcinka zabezpieczyło w budżecie 200 mln złotych, z czego 165 mln to dotacje. Wyniki przetargu pokazały, że budowa ma kosztować 268 mln złotych. Mimo że brakuje mu na inwestycję blisko 70 mln złotych:

Radio 90: Skąd wziąć brakujące blisko 70 milionów?

Piotr Kuczera: Rzeczywiście, służby finansowe mocno się głowią, jakie przesunięcia zrobić, ale jesteśmy w sytuacji bez wyjścia. Robiliśmy rzeczywiście bardzo dokładną analizę sytuacji gospodarczej, cen surowca, energii i pracy. To wszystko się składa na taką, a nie inną sumę. Ryzykując drugi przetarg, ryzykuję również utratę części dotacji. Dzisiaj to jest 165 milionów złotych łącznie, a to oznacza, że dofinansowanie będzie na dość podobnym poziomie jak ten pierwszy odcinek 11-kilometrowy. Stoimy przed takim trochę wyzwaniem. Jak nie teraz, to już chyba nigdy. Stąd robię wszystko, aby rzeczywiście podpisać umowę.

droga regionalna

Na kwietniowej sesji Rady Miasta prezydent Kuczera ma zaproponować radnym które inwestycji zostaną przesunięte w czasie:

Piotr Kuczera: Raczej nie będziemy rezygnować z inwestycji, a raczej je po prostu przesuwać w czasie. Trwa dokładna analiza co jesteśmy w stanie przesuwać i to mówię o inwestycjach, których jeszcze nie mamy podpisanych umów nie mamy tak naprawdę żadnych zobowiązań. To są te, które są w tzw. wieloletniej prognozie finansowej, czyli w perspektywie na przykład tej jesieni miały być rozpoczynane, a rozpoczną się np. rok później. Tego typu przesunięcia chciałbym zrobić. Technicznie chodzi o zmieszczenie tej kwoty w tzw. WPFie, czyli mówiąc wprost o pokazanie tego planu i zdolności finansowej, inwestycyjnej miasta w dłuższej perspektywie.

droga regionalna

Droga Regionalna w trakcie budowy

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024