Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dziś (21.04.) trafi wsparcie do domów opieki: maseczki, rękawiczki, płyn do dezynfekcji

Facebook Twitter

Dziś (21.04.) do domów opieki i zakładów opiekuńczo-leczniczych na terenie województwa śląskiego trafi wsparcie. Placówki, także te prywatne, działają pod specjalnym nadzorem wojewody śląskiego. Do wszystkich przekazana zostanie spora partia środków ochrony bezpośredniej.

fot. por. T.Głasek/ Zakład Karny w Cieszynie

Wymienia Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego:

Dzisiaj trafi kolejna partia, bardzo duża partia do domów pomocy społecznej oraz do całodobowych placówek opieki trafią rękawiczki, bardzo duże ilości, bo to jest 120 tys. maseczek, rękawiczek, płyny dezynfekujące. Blisko 12 tys. przyłbic, no to wszystko w pierwszej kolejności ma zabezpieczyć kadrę, która pracuje w tych placówkach.

Jak działa pomoc w takich placówkach w przypadku pojawienia się koronawirusa?

Gdy tylko dostaniemy informację o tym, że pojawia się, czy też może pojawić się zagrożenie epidemiologiczne, natychmiast reagujemy. Od razu kontaktujemy się z dyrekcją takiej placówki. Jeżeli jest to placówka pod nadzorem samorządu, również jesteśmy w stałym kontakcie z samorządem. Jeśli chodzi o prywatne placówki, tutaj właściciele w pierwszej kolejności są zobowiązani do przestrzegania, wdrożenia i przestrzegania procedur. Oczywiście również jesteśmy w kontakcie, aby po pierwsze: pomóc przy wdrażaniu takich procedur, a jeżeli jest potrzeba takiej pomocy, oczywiście tutaj staramy się być na bieżąco i reagować.

Najbezpieczniejszą sytuacją jest możliwość izolacji osób zakażonych na terenie domu opieki:

Jeżeli jest możliwość i są możliwości logistyczne, aby w budynku w domu pomocy społecznej można wydzielić taką strefę izolacyjną, to wówczas wdrażamy procedury wspólnie z sanepidem, aby takie strefy wydzielić i tam właśnie przenieść osoby zakażone. Tymi osobami zajmują się oczywiście zdrowi lekarze, zdrowe pielęgniarki, czyli zdrowa kadra. W innej części budynku znajdują się pozostali pensjonariusze.

Na Śląsku sytuacja w DPS-ach czy w zakładach opiekuńczo-leczniczych nie jest zła. Jak na razie tylko w jednej takiej placówce odnotowano duże ognisko zakażenia: koronawirusa wykryto u 62 osób: pracowników i pensjonariuszy DPS-u w Bytomiu. W niektórych placówkach odnotowano pojedyncze przypadki, tak jak np. w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym prowadzonym przez siostry Boromeuszki w Cieszynie: koronawirusa potwierdzono u jednej z opiekunek. Wyniki pozostałych osób: personelu i pacjentów są ujemne- taką informację przekazała nam rzeczniczka wojewody śląskiego, Alina Kucharzewska. Placówka jest objęta kwarantanną od 12 kwietnia.

Test nie potwierdził wirusa u jednego z pracowników Domu Seniora „Czyżyk” w Czyżowicach, a to oznacza, że w placówce nie ma obecnie zagrożenia dla personelu i pensjonariuszy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj