Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Hałda Wrzosy w Pszowie. Czy SRK może zabezpieczyć teren, by nie pojawiały się tam przypadkowe osoby?

Facebook Twitter

Do końca tego tygodnia będą prowadzone najbardziej uciążliwe dla mieszkańców prace na terenie hałdy Wrzosy w Pszowie. Takie, których skutki odczuwają oni każdego dnia. I na które skarżą się na antenie Radia 90.

Hałda Wrzosy w Pszowie

Hałda Wrzosy w Pszowie – To niebezpieczne miejsce

W tym miejscu jesteśmy od ubiegłego tygodnia, trwa likwidacja zapożarowania tego terenu, prowadzona na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń, która jest właścicielem hałdy w Pszowie. Na naszej antenie były głosy mieszkających po sąsiedzku, którym dokucza zapach siarki i dym, był też film i dyskusja na temat osób jeżdżących po hałdzie na motocrossach. I choć wielu w komentarzach pisało, że lepiej niech jeżdżą po hałdzie niż po lesie – to jest to zabronione, bo na teren hałdy obowiązuje zakaz wstępu.

Mariusz Tomalik: Wszystkie tereny, które są własnością Spółki Restrukturyzacji Kopalń, są stale monitorowane przez pracowników ochrony. Jeżeli chodzi o teren hałdy, specyfika tych obszarów jest taka, że są to tereny bardzo rozległe, w związku z czym trudno jest tutaj zapewnić ogrodzenie na całym obszarze. Natomiast nie zmienia to faktu, że ochrona 24 godziny na dobę czuwa nad bezpieczeństwem tych miejsc. W sytuacji, kiedy motocykliści pojawiają się na takiej hałdzie, ażeby pod kątem rozrywki wykorzystać to miejsce, oczywiście natychmiast pracownicy ochrony reagują, wzywana policja.

mówi rzecznik Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Mariusz Tomalik i przyznaje, że ukaranie osób, które nielegalnie użytkują hałdę jest trudne, bo motocykliści zwykle pojawiają się nagle i po kilku minutach odjeżdżają. Jest to jednak niebezpieczne zachowanie.

Mariusz Tomalik: Hałda jest takim terenem, który jest stromo nachylony, może być sypki, w związku z czym nie jest to obszar, który nadaje się do takiego użytkowania. Przy takich terenach zawsze znajdują się informacje, że jest to teren prywatny, zakaz wstępu. W związku z czym za każdym razem decydując się na łamanie tych przepisów, działanie wbrew tym informacjom, które w sposób jasny są przedstawiane na znakach informujących, należy brać pod uwagę to, że samemu narażamy się na niebezpieczeństwa. Bardzo łatwo może dojść do nieszczęścia.

Hałda Wrzosy w Pszowie – to miejsce lubią motocrossowcy

Motocrossowcy na hałdzie w Pszowie

„Jak w każdą niedzielę cała hałda była zryta przez motocyklistów” – pisze do Radia 90 nasz słuchacz i wysyła film, na którym widać jak po terenie hałdy Wrzosy w Pszowie szaleją miłośnicy jazdy na jednośladach. Ryk silników to nic nowego w tym miejscu, mówili to już na naszej antenie mieszkańcy Rydułtów, którzy żyją w cieniu hałdy i skarżą się m.in. na gryzący dym, duszący kaszel, piekące oczy i zapach siarki. Będziemy pytać właściciela terenu, czyli Spółkę Restrukturyzacji Kopalń: czy zabezpieczy wejście na hałdę. Rozpoczęła się rekultywacja, a miejsce jest ogólnodostępne – zwraca na to uwagę nasz słuchacz. „Wrzosy stały się punktem crossowych szaleństw” – czytamy w wiadomości do redakcji Radia 90.

Opublikowany przez Radio 90 Poniedziałek, 9 października 2023

Hałda Wrzosy w Pszowie to teren, który trudno jest ogrodzić, by uniemożliwić tam wejście, co nie oznacza, że każdy może się po niej poruszać.

Mariusz Tomalik: Pamiętajmy, że mamy do czynienia ze zlikwidowanymi zakładami górniczymi. Takie obszary hałd są terenami bardzo rozległymi, w związku z czym bardzo trudnym zadaniem była próba montowania ogrodzenia. Na każdym takim terenie, którym dysponuje Spółka Restrukturyzacji Kopalń, jest monitoring, który pozwala ujawniać i dokumentować takie sytuacje. One są oczywiście zgłaszane każdorazowo na policję. Natomiast też weźmy pod uwagę to, że zainstalowanie płotów w wielu przypadkach nie jest rozwiązaniem sytuacji, bo takie ogrodzenia często też są niszczone i z takim procederem mamy do czynienia dalej.

Zwyciężyć powinien więc zdrowy rozsądek. Prace na hałdzie Wrzosy w Pszowie związane z likwidacją zapożarowania będą prowadzone do końca października. Hałda będzie obłożona specjalną warstwą gliny o grubości od 80 do 100 cm, by zabezpieczyć ją przed dostępem tlenu.
Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj