Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Chmura pyłu nad Radlinem: Jest naukowa ekspertyza wyników badań z hałdy

Jest naukowa ekspertyza wyników badań pyłów z hałdy w Radlinie. Przygotowali ją pracownicy Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu. W pobranych próbkach odnotowano przekroczenia norm fluorków oraz siarczanów. Czy mają one wpływ na zdrowie mieszkańców?

Chmura pyłu nad Radlinem

Szacowany czas czytania: 01:02

Chmura pyłu nad Radlinem

Wysoka zawartość fluorków oraz siarczanów w pyle jest charakterystyczna dla popiołów energetycznych. Normy zawartości siarczanów przekroczone były dwukrotnie. Badanie nie wykazało za to przekroczeń zawartości metali ciężkich. Badany materiał pyłowy charakteryzował się zawartością wielu związków chemicznych i dużą zawartością żelaza oraz krzemu, które są typowe dla odpadów pochodzących z przemysłu energetycznego.

Naukowcy zastrzegają, że nie można ocenić skutków osuwiska dla zdrowia mieszkańców, bo nie da się określić stężenia substancji w powietrzu w czasie zdarzenia. Jednak, gdyby te incydenty się powtarzały, to będą miały z pewnością negatywny wpływ.

Twórcy dokumentu zalecają stałe monitorowanie stężeń i depozycji pyłów w rejonie granicy działalności przemysłowej i zabudowy mieszkaniowej. W Radlinie już pojawiło się specjalistyczne laboratorium mobilne z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Wszystkie reporterskie materiały Radia 90 na ten temat znajdziesz: OSUWISKO NA HAŁDZIE

Czytaj także:

REKLAMA