Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Inwestycja z Cieszyna z tytułem najlepszej przestrzeni [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Rozstrzygnięto XXI edycję konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęły 42 zgłoszenia z 30 gmin. Większość realizacji ma charakter usługowo-edukacyjny i rekreacyjno-sportowy i jest związana z wypoczynkiem, integracją społeczną oraz aktywnością rodzinną.

Wśród nominowanych do nagród znajdowały się zarówno obiekty kameralne, np. podwórka – sfinansowane w ramach budżetu obywatelskiego, jak i inwestycje komunalne, np. centra przesiadkowe, trasy rowerowe lub parki miejskie. Były wśród nich zarówno obiekty i przestrzenie przebudowane, zmodernizowane, jak i zupełnie nowe inwestycje.

Jak co roku na posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Jury konkursu, składające się z członków WKU-A, któremu przewodniczył wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki, dokonało rozstrzygnięcia konkursu, przyznając Nagrody i Wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego.

W kategorii przestrzeń publiczna największą liczbę głosów i Nagrodę Marszałka Województwa uzyskała realizacja:

Open Air Museum. Cieszyn, Aleja Piastowska (od ul. Zamkowej do ul. Sportowej) w Cieszynie.
Inwestor: Miasto Cieszyn.
Projektant: Pracownia Architektoniczna RS+ Robert Skitek.
Projekt obejmuje bulwary z małą architekturą, tablicami edukacyjno-informacyjnymi oraz układy zieleni. Na podkreślenie zasługuje bogata treść programowa i ideowa założenia oraz staranna realizacja bardzo interesującego projektu z indywidualnymi elementami małej architektury.

W tej kategorii trzy równorzędne Wyróżnienia Marszałka Województwa uzyskały realizacje:

Park Miejski w Siewierzu zrealizowany w ramach projektu Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy – Gmina Siewierz.
Inwestor: Miasto i Gmina Siewierz.
Projektanci: Ove Arup &Partners International Ltd sp. z o.o. Oddział w Polsce. Projektowanie Architektoniczne Wycena Nieruchomości Anna i Bartosz Michalscy.

Strefa Aktywności w Chorzowie, ul. 75 Pułku Piechoty 1A.
Inwestor: Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Projektant: SLAS architekci Aleksander Bednarski, Mariusz Komraus.

Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie, ul. Sokoła 10.
Inwestor: Powiat Pszczyński.
Projektant: Szafron Szendzielorz.

Natomiast w kategorii obiekt użyteczności publicznej największą liczbę głosów i Nagrodę Marszałka Województwa uzyskała realizacja:
Rewitalizacja Zabytkowej Pływalni Miejskiej przy ul. Jana Nepomucena Śniadeckiego 11 w Siemianowicach Śląskich.
Inwestor Miasto Siemianowice Śląskie.
Projektanci: arch. Renata Gradzik, arch. Bogdan Skurowski.
Pływalnia Miejska w Siemianowicach Śląskich jest najstarszą czynną zabytkową krytą pływalnią w Polsce z 1908 r. W latach 2016-2019 pływalnia została gruntownie zmodernizowana. Modernizację przeprowadzono bardzo starannie z zachowaniem historycznego detalu na elewacjach i we wnętrzach oraz wprowadzając dyskretnie współczesne elementy do jej wnętrza. Zastosowano całkowicie nową technologię basenu. Na uznanie zasługuje utrzymanie skomplikowanej funkcji basenowej w zabytkowym obiekcie. Realizacja znacznie podnosi jakość zaniedbanej części miasta.

Trzy równorzędne Wyróżniania Marszałka Województwa w tej kategorii uzyskały realizacje:

Centrum przesiadkowe w Żorach, ul. Wojska Polskiego.
Inwestor: Miasto Żory.
Projektant: LABORATORIUM ARCHITEKTURY: Anna Małek, Tomasz Błażyca, Bartosz Garczarczyk, Paweł Maryńczuk.

Centrum Usług Społecznych Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego w Lędzinach.
Inwestor: Powiat Bieruńsko-Lędziński.
Projektant: FS PROJEKT SP. Z O.O.

Amfiteatr Muszelka w Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu.
Inwestor: Miasto Sosnowiec.
Projektant: AMAYA ARCHITEKCI: Bartosz Majewski, Agnieszka Majewska, Stanisław Jasik, Joanna Nowrot, Michał Piotrowski.
Jak co roku przeprowadzony został także plebiscyt publiczności, w którym mieszkańcy spośród 42 zgłoszonych realizacji za najlepszą uznali Amfiteatr Muszelka w Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu. Realizacja ta uzyskała 2549 punktów i Nagrodę Internautów.

Organizatorem konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego jest Zarząd Województwa Śląskiego. Współorganizatorami są: Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Katowice i Towarzystwo Urbanistów Polskich oddział śląski.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj