Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak będzie wyglądało wybieranie wójta w gminach, gdzie jest jeden kandydat?

Facebook Twitter

Godów, Lubomia, Marklowice, Kornowac, Krzyżanowice i Pietrowice Wielkie. Tam wciąż czekają na kandydatów na urząd wójta. O pięć dni przedłużono termin rejestracji, ponieważ w pierwszym zgłoszono po jednej osobie w każdej z tych miejscowości.

Jak będzie wyglądać głosowanie 16 listopada, jeśli nie pojawią się nowe nazwiska? Wtedy głosowanie jest przeprowadzane, ale z zapytaniem: TAK czy NIE. Czyli będzie karta do głosowania, na której będzie to jedno nazwisko i nazwa komitetu wyborczego. Jeśli dany kandydat uzyska więcej odpowiedzi TAK niż NIE zostanie wybrany na wójta. Frekwencja nie ma znaczenia – tłumaczy Piotr Absalon, sekretarz Urzędu Miasta w Radlinie.

Dodatkowy termin na zgłaszanie kandydatów dotyczy także miejscowości, w których nikt nie zgłosił się na start w wyborach. Jednak w naszym regionie nie ma takich przypadków. Ważne natomiast, by osoby, które chcą skorzystać z głosowania korespondencyjnego zgłosiły się do urzędu w odpowiednim czasie. To nowość w polskim systemie wyborczym, dotyczy osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym lub znacznym:

Termin zgłaszania chęci głosowania za pośrednictwem poczty mija w poniedziałek, 27 października. Pełnomocników należy zgłosić do 7 listopada.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj