Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak być pogromcą smogu we własnym domu? Słuchacze Radia 90 radzą

Facebook Twitter

Tydzień zabawy "Pogromcy Smogu" za nami. Pytaliśmy o Wasze sposoby, aby powietrze w domu było "świeże" nie tylko z nazwy. Przysyłaliście do nas pomysły jak walczycie ze smogiem, jakie macie sposoby, żeby poprawić jakość powietrza, którym oddychamy w swoich mieszkaniach.

fot. pixabay.com

Mateusz z Rybnika pisał:

Przede wszystkim, nie otwieram okien, gdy jest zbyt duży smog, monitoruję poziom smogu w rejonie i gdy jest najczystsze powietrze wietrzę przez około 10 minut pomieszczenia, częściej są sprzątane pokoje około 3-4 razy w tygodniu ścierane są kurze i odkurzane panele, aby jak najmniej wdychać kurzu, który się unosi. Dodatkowo stosowane są nawilżacze powietrza, aby było przyjemniej, gdyż gdy są grzane pomieszczenia to powietrze się przesusza. W przyszłości planuję zabudować rekuperację w domu wraz z filtrami antysmogowymi, aby ograniczyć pyły, które „wpadają” do domu. Co więcej, aby poprawić powietrze w okolicy wykonałem termomodernizację budynku! Zabudowałem moduły fotowoltaiczne wraz z powietrzną pompą ciepła i zachęcam sąsiadów do wymiany źródeł ciepła na gaz lub pompy ciepła bo koszty nie są wcale takie duże a porównywalne do węgla! No i pamiętajmy, że truć się wzajemnie to GAŃBA!!! :)

Iwona z Jastrzębia-Zdroju:

Podczas smogu nie otwieram okien. Regularnie sprzątam. Sprawdzam mapy smogowe i w zależności od danych na mapie wtedy wietrzę mieszkanie. Posiadam paprotki.

Marta z Rybnika:

Powietrze rześkie,czyste,że aż miło,
Co to się stało,co się wydarzyło?
Otwieram okna na wszystkie świata strony,
Nie ma gryzącego smogu,został wygoniony!
Bo kopciuchy są na złomowisku zawstydzone,
Nowymi źródłami ciepła zostały zastąpione,
śmieci posegregowane w kolory grają,
Jest tak u mnie a sąsiedzi też tak mają!
A że problem poważny i czas na pogania,
Zapraszam wszystkich do naśladowania!!!!!

Kamil z Radlina:

Rano wietrzę pokoje. Mam rośliny doniczkowe, które dobrze wpływają na jakość powietrza w domu. I mam nawilżacze powietrza.

Adam z Gliwic:

Rozważam zakup urządzenia filtrującego powietrze.

Kacper z Rydułtów:

Wietrzę często mieszkanie. Gdy jest smogowo to próbuję unikać wychodzenia z domu i wtedy nie wietrzyć pomieszczeń.

Lucyna z Rybnika:

Czyste powietrze to segregacja śmieci, solary, fotowoltaika, a teraz pompa ciepła. Taki własnie jest mój dom. Jedyne czego mi brakuje to brak możliwosci oddawania odpadów zielonych z ogrodu. Kompostownik mam, ale to wciąż za mało gdy ma się zielono wokół, a ograniczenie do jednego pojemnika 120l to kropla w morzu. Popiołu nie posiadam. Może jakieś dodatkowe przywileje dla osób, które nie produkują zbędnych odpadów i we własnym zakresie inwestują w jakość powietrza? Aby nam wszystkim oddychało i żyło się lepiej. Pozdrawiam ekologicznie.

Andrzej z Jastrzębia-Zdroju:

Staram się nie otwierać okien, a w domu, który budujemy mamy zainstalowaną rekuperację.

Marcin z Ornontowic:

Więc jest to bardzo proste! Kupujemy jakikolwiek oczyszczacz powietrza i wciskamy ON. Niestety kwiatki itp. tego czegoś co jest w powietrzu nie przefiltrują. Nie ma takiej siły. Pozdrowionka.

Magda z Rybnika:

Przede wszystkim zainwestowałam w oczyszczacz powietrza. Mam w domu dwójkę dzieci z czego jedno jest alergikiem i nie mogę sobie pozwolić by powietrze w domu było złe. Oczywiście częste odkurzanie i ścieranie kurzu są u nas na porządku dziennym.

Stanisław z Jejkowic:

W domu posiadamy bardzo dużo roślin (fikusy, zielistki, juki, grubosze i inne). Często wietrzymy pomieszczenia. Posiadamy oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. Dom ogrzewamy pompą powietrza (od 17 lat), która niestety właśnie uległa awarii. Ciepłą wodę otrzymujemy z elektrycznych przepływowych podgrzewaczy.

Ewa z Tworkowa:

W domu mamy kocioł na ekogroszek z podajnikiem i komputerem. Temperatura na piecu dostosowywana jest do pogody, jednak wewnątrz nie przekracza 21-22 stopni. Sąsiedzi pytają się, czy my w ogóle palimy w piecu, bo nie widać dymu z komina. Nie wierzymy pokoi, tylko używamy oczyszczacza z jonizatorem i nawilżaniem powietrza. W pokojach słonecznych, w których przebywamy w ciągu dnia, mamy skrzydłokwiaty. Sprzątamy regularnie dom.

Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w konkursie i przesłanie nam swoich sposobów na radzenie sobie ze smogiem!

Sponsorem zabawy była firma Noren, więcej na noren.com.pl oraz na profilu firmy na Facebooku.

Kontakt

NOREN – Nowoczesne Rozwiązania Energetyczne

  • NOREN(Grupa Silesia 2000)
  • Silesia 2000 Sp. z o.o.
  • ul. Wodzisławska 173
  • 44-218 Rybnik
  • +48 507 599 911
  • Od poniedziałku do piątku: 8:30 – 16:30

Jak dojechać?

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj