Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak człowiek może pomóc pszczołom? Słuchacze Radia 90 piszą

Facebook Twitter

Jak człowiek może pomóc pszczołom? To jest pytanie, na jakie odpowiadają słuchacze Radia 90. Mamy dla Was test z wiedzy o miodzie i pszczołach oraz prezenty przygotowane przez Koła Pszczelarzy z Czernicy, Żor i Brzezia.

Fot. PollyDot \ pixabay.com

Jak człowiek może pomóc pszczołom?

Katarzyna z Radlina:

Gdy znikną pszczoły, zniknie życie na ziemi a świat to będzie wielki grobowiec! Dlatego robię wszystko, by temu zapobiec. Sadzę rośliny miododajne, bo są pożyteczne, ładne i fajne. Dbam o las, powietrze, daje rosnąć łące, nie zabijam pszczółki, nawet gdy wyląduje przypadkiem w mojej szklance. Uczę moje dzieci szacunku do przyrody, jemy też codziennie miody, bo lepiej dbać o pszczoły i pasieki niż po sztuczne witaminy biegać do apteki! Nie wypalam też traw, łąk ani suchych części roślin, nawet gdy wyglądają marnie, przyroda sama to sobie ogarnie. Stosuję tez naturalne nawozy, nasza rodzina zbudowała domek pszczeli, by się poczuć jak w zaczarowanym ogrodzie, bo czyż jest muzyka piękniejsza na świecie, od pszczół symfonii na lipach, na klonach, ona leje na moją duszę miód, bo pszczoła to natury cud!

Dawid z Gorzyc:

Można pomóc pszczołom przez sadzenie kwiatów miododajnych i przygotowanie specjalnych poideł z wodą dla pszczół i owadów. Mam w ogrodzie sporo kwiatów i oczko wodne.

Angelika z Jastrzębia:

Człowiek pomoże stawiając ule, żeby pszczoły miały gdzie mieszkać albo poprzez sadzenie dużo kwiatów w ogródku czy na balkonie. Ja pomagam pszczołom w ten sposób ze jak wlecą do domu przez otwarte okno, to ich nie zabijam tylko staram się je wypuścić bez szwanku.

Lidia z Rybnika:

W ogrodzie mam posadzone rośliny miododajne: ogórecznik, chabry, czarnuszka itp. Stawiam na bioróżnorodność. Mam domki dla owadów, trawa nie jest sterylna tzn. przeplatają się wzajemnie koniczyny, mlecze, różne „chwasty”. Codziennie słyszę jak te drobne owady bzyczą i przesiadują na płatkach roślin. Pomagam najlepiej jak potrafię.

Sebastian z Rydułtów:

Zakładamy domki dla pszczół. Nie wypalamy traw. W ogrodzie sadźmy dużo kwitnących kwiatów.

Dawid z Pogrzebienia:

Musimy sadzić więcej roślin miododajnych, ale przede wszystkim ograniczyć opryski pól w czasie urzędowania pszczół. U siebie w domu mam porozstawiane płytkie pojemniczki z wodą w miejscach gdzie jest najwięcej pszczół, aby te mogły się napoić w czasie swojej ciężkiej pracy.

Adam z Wodzisławia:

Nie zabijać co się często dzieje jak wlecą do autobusu, nie pryskać na pola pestycydów. Jak TY pszczołom pomagasz? Jem miód

Marta z Suszca:

Pszczoły, aby mogły pracować potrzebują kwiatów miododajnych oraz poidełek z małymi pomocami np. patyczkami służącymi jako mostek. Nie należy używać szkodliwych środków chemicznych. Należy zwracać uwagę rolnikowi który w dzień opryskuje swoje pole. W moim ogrodzie sadzę kwiaty miododajne, nie brakuje u mnie również poidełka oraz nie używam chemii w ogrodzie.

Szymon Gorzyc:

Człowiek może pomóc pszczołom w bardzo prosty sposób, nie stosować oprysków o nieodpowiedniej porze, nie niszczyć kwiatów, dbać o rośliny, można sadzić rośliny miododajne. Ja staram się co roku siać łąkę kwiatowa, oraz sadzić rośliny miododajne, dodatkowo co roku powiększam ilość pszczół murarek na działce ;)

Tadeusz z Żor:

Stosować naturalne nawozy, nie pryskać drzew owocowych w dzień gdy pszczoły zbierają pylek.

Kasia z Żor:

Możemy pomóc pszczołom poprzez:
-stosowanie naturalnych nawozów
-zapewnienie pszczołom poidełek
– wspieramy lokalnych pszczelarzy

Ilona z miejscowości Konopiska:

Mam małą działkę nas której wyznaczyłam tylko dla pszczółek ich własny raj. Posiałam miododajne kwiaty i krzewinki. Wnuki zrobiły dla dzikich pszczół specjalne domki. Dzieciaki nie płoszą i nie hałasują w ich pobliżu. Siedzą cichutko i obserwują ich ciężką pracę i nie mogą się nadziwić że na nóżkach mogą przenosić tyle pyłku.

Ola z Żor:

W MOIM OGRÓDKU ROŚNIE DUŻO KRZEWÓW I KWIATÓW.STARAM SIĘ ŻEBY BYŁY TO ROŚLINY MIODODAJNE,WTEDY MAM MOŻLIWOŚĆ OBSERWACJI PRACY OWADÓW NA KWIATACH.W CZASIE UPAŁÓW Z MOJEGO POIDEŁKA DLA PTAKÓW KORZYSTAJĄ TEŻ PSZCZOŁY.(MOŻNA POWIEDZIEĆ ŻE TEŻ ICH SUSZY !!!)

Test z wiedzy o miodzie i pszczelarzach wciąż można wypełniać. Próbujcie swoich sił i zdobywajcie nagrody:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 maja 2024