Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak kupić mądrą edukacyjną zabawkę dla dziecka?

Facebook Twitter

Tuż przed szaleństwem związanym z zakupem prezentów pytamy o to dr fizyki Tomasza Rożka: "Szukajmy takich zabawek, które dadzą dziecku przyjemność z zabawy i przy okazji pogłębią jego wiedzę".

Fot. pixabay.com

Ale czy tak się da?

To jest dość trudne połączenie, ale myślę, że można takie rzeczy znaleźć. Dziecko w każdym wieku jest bardzo ciekawe świata, wbrew temu, co często myślą rodzice. Fajnie by było, gdyby pod choinką dziecko znalazło nowe narzędzie do tego, żeby ten świat poznawać. To, czy to będzie dla malucha szkło powiększające, dzięki czemu będzie mógł sobie muchę zobaczyć, co jest dość fascynujące, czy to będzie dla mających większe możliwości finansowe – prosty teleskop. To są takie rzeczy, które uczą, ale dostarczają młodemu człowiekowi narzędzi do tego, aby poznawać świat. Myślę, że to jest najważniejsze.

Drewniane zabawki? Niekoniecznie:

Nie wszystkie rzeczy jesteśmy w stanie zrobić w drewnie. Są jakieś badania, że tylko drewniane (…). Ja nie jestem pedagogiem, nie jestem psychologiem, więc mnie jest bardzo trudno te wyniki potwierdzić. Natomiast na pewno jest tak, że każda zabawka powinna powodować, że dziecko staje się po prostu mądrzejsze. (…)

Klocki tak, ale nie wszystkie:

Każdy miał w życiu klocki, budował wiele rzeczy z klocków. Fajnie, jak te klocki umożliwiają budowanie innych rzeczy, niż to, co jest wyrysowane na opakowaniu. Czasami bywają takie komplety, z których nic się nie da ułożyć, tylko i wyłącznie to, co zaplanował architekt, czy projektant. To jest zły wybór, bo w klockach chodzi o to, żeby mając cegiełki budować za każdym razem co innego. Nie chodzi o to, aby raz ułożyć, a później podziwiać.

Smartfon, czy tablet jako prezent nie jest zły. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach:

Samo urządzenie elektroniczne nie jest niczym złym. Warto by było, żebyśmy jako rodzice zadbali jednak o to, żeby a tej elektronicznej platformie znalazły się mądre programy. Powinniśmy zadbać o to, żeby dla dziecka, niezależnie od wieku, to elektroniczne urządzenie nie było takimi drzwiami do świata, w którym nie chcielibyśmy, żeby nasze dziecko było. Dzisiaj zarówno oprogramowanie telefonów, tabletów, jak i dodatkowe aplikacje umożliwiają zamknięcie niektórych drzwi. Umożliwiają też ograniczenie czasowe korzystania z aplikacji, czy z internetu. Powinniśmy o to zadbać, aby nasze dzieci chronić.

A z dr Tomaszem Rożkiem rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022