Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jak wygląda wodzisławska Baszta? [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Blisko 60 schodów prowadzi na szczyt wodzisławskiej baszty. Obiekt na Grodzisku jest już prawie gotowy, zostały ostatnie prace i odbiory techniczne, by z początkiem lipca mógł być otwarty dla mieszkańców i turystów. Jak wiecie z Radia 90: remont baszty trwał od kilku lat, był podzielony na 3 etapy.

Niebawem każdy będzie mógł wejść do środka – zapewnia Anna Szweda-Piguła, rzeczniczka wodzisławskiego magistratu:

Anna Szweda-Piguła: Zrealizowaliśmy to wielkie przedsięwzięcie dzięki naszemu udziałowi w projekcie „Silesianka” no i mamy. Mamy obiekt, jest niemal gotowy. Obiekt jeszcze wymaga pielęgnacyjnych prac i takich drobnych doróbek, ale mamy nadzieję, że jeszcze cztery tygodnie i będziemy w stanie przyjąć mieszkańców i pozostałych gości spoza miasta właśnie tutaj do naszej wieży. Jesteśmy na etapie poszukiwania pracownika lub pracowników, którzy będą się chcieli basztą opiekować. Zupełnie nam nie chodzi o to, żeby ktoś otworzył i zamknął obiekt, ale żeby żył tym obiektem, żeby był dostępny dla odwiedzających, potrafił opowiedzieć o historii obiektu, ale też zwrócił uwagę na to, co tutaj jest ważne, co trzeba uzupełnić, co trzeba poprawić. Takich osób jak najbardziej szukamy.

Pierwsi kandydaci już zgłosili się do urzędu miasta. Wodzisławska baszta ma być czynna w sezonie wiosenno-jesiennym, czyli od kwietnia do końca października. Wstęp na nią będzie bezpłatny. Jakie prace zostały wykonane?

Adam Firut: Głównie zostały wykonane zadania ślusarskie, typu wykonanie stalowych schodów, do samej góry to czterech kondygnacji i wykonanie elementów renowacyjnych, czyli np. tynki. Staraliśmy się zachować wszystkie cegły, charakterystyczny, historyczny styl […]

Od lewej: Adam Firut, Monika Sokołowska, Anna Szweda-Piguła

…bo baszta miała być gotowa w lutym, ale z powodu pandemii prace się opóźniły – dodaje Adam Firut z wydziału inwestycji w Urzędzie Miasta w Wodzisławiu. Co jeszcze musi zostać zrobione w ciągu najbliższych kilku tygodni?

Anna Szweda-Piguła: Prace, które upiększą obiekt, czyli wszelkiego rodzaju wystawy historyczne, informujące o historii obiektu o tym, co tutaj znajdziemy i co możemy oglądać. Wszelkie oznaczenia, bo tych też brakuje, pozostały stare jeszcze, więc one są do usunięcia. Przed nami projektowanie, wykonanie i zamontowanie wszelkich oznaczeń dotyczących baszty i tego, co tutaj mamy.

Adam Firut: Do wykonania mamy jeszcze jedną rzecz, to maszt flagowy, który będzie znajdował się na górze tarasu widokowego. To rzecz historyczna, która była na tym obiekcie i która będzie odtworzona.

Anna Szweda-Piguła: Na maszcie palujemy flagę Wodzisławia, mamy piękny obiekt, jesteśmy z niego dumni i chcemy, żeby był odpowiednio oznaczony.

Jeśli nie możecie doczekać się, by zobaczyć jak prezentuje się wodzisławska baszta po renowacji koniecznie zobaczcie nasze zdjęcia i film.

Zobacz film:

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj