Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jedziemy na jarmark świąteczny w Ostrawie. Praktyczne rady

Facebook Twitter

Jarmark świąteczny w Ostrawie to wydarzenia na płycie głównego rynku, czyli na Placu Masaryka, ale także na placu Jiraska, placu Beneša czy na Zamku Śląskoostrawskim. Diabelskie koło, budki ze smakołykami czy lodowisko już od soboty (25.11). W Radiu 90 kilka praktycznych rad: jak dojechać, gdzie zaparkować i jak się dogadać.

Jedziemy na jarmark świąteczny w Ostrawie. Praktyczne rady

Jarmark świąteczny w Ostrawie rusza 25 listopada i potrwa do 1 stycznia 2024.

Jarmark świąteczny w Ostrawie. Jak dojechać?

Filip Witkowski, koordynator polskich usług przewodnickich w Ostrawie radzi, by rozważyć dojazd do Ostrawy pociągiem.

Filip Witkowski: Pociągi kursują całkiem często, spróbujcie rozważyć taką opcję. Tutaj ważna informacja, że od 3 grudnia będzie już bezpośredni pociąg Kolei Śląskich już do Bohumina, bo teraz to jeszcze działa na przesiadki. Potem w Bohuminie można się przesiąść do Ostrawy, pociąg odjeżdża co 15 minut. Mieszkańcy Cieszyna mają najłatwiejszą sprawę, bo wystarczy, że przejdą pieszo do Czeskiego Cieszyna i pojadą pociągiem 40 minut do Ostrawy.

Uwaga: jadąc samochodem do Ostrawy, nie trzeba mieć na odcinku z Polski winiety. Opłaty za autostrady są wymagane dopiero za Ostrawą. A gdzie zaparkować?

Filip Witkowski: Mamy dużo parkingów, które są dookoła. Można zaparkować przede wszystkim w centrum handlowym Nova Karolina, też koło zamku Śląskoostrowskiego. Jest całkiem sporo miejsc do parkowania. Jeśli ktoś woli podziemne parkingi, to np. pod nowym Ratuszem też jest parking. Też można rozważyć, żeby zaparkować na P&R.

Jarmark świąteczny w Ostrawie. Jak się dogadać?

Nie trzeba się martwić, że w Ostrawie się nie dogadamy.

Filip Witkowski: To jest już ekstremalny przypadek, żeby się w Ostrawie nie dogadać. Z racji tego, że dużo osób  zna język polski, starsze pokolenie jeszcze oglądało polskie filmy, bajki… Zresztą my oglądaliśmy czeskie. Młodzi też całkiem dobrze znają język. Myślę, że też ceny naszych produktów spożywczych dla Czechów są znacznie tańsze, widzimy, że jest więcej Czechów niż zazwyczaj. Tym samym oni też łapią ten język polski. Moja taka prośba: najpierw spróbujmy dogadać się po polsku lub czesku, a dopiero potem przejdźmy na angielski.

Mamy dla Was instrukcję jak zamówić grzańca, jak zapytać o drogę czy toaletę, posłuchajcie:

Jarmark świąteczny w Ostrawie. Jak płacić?

Filip Witkowski: Czesi nie są tak bardzo przyzwyczajeni do płatności kartą, warto mieć gotówkę. Jeżeli jednak ktoś nie zdąży wymienić pieniędzy przed wyjazdem, to oczywiście koło rynku są kantory, czyli směnárna. Można też po prostu wyciągnąć z bankomatu.

I jeszcze jedna ważna rzecz a propos koron, jeśli macie stare korony z cienkim paskiem, pamiętajcie, że nie można nimi płacić, ale można za darmo wymienić.

Od 1 lipca 2022 roku ważność straciły banknoty o nominałach 100, 200, 500, 1000 i 2000 CZK wyemitowane w latach 1995-1999. Do 30 czerwca 2024 roku można je wymienić w bankach komercyjnych oraz siedzibach banku centralnego, a po upłynięciu tego terminu – tylko w Czeskim Banku Narodowym.

Wszystkie przydatne informacje znajdziecie na stronie www.ostravainfo.cz/pl/jarmark-2023

Jedziemy na jarmark świąteczny w Ostrawie. Praktyczne rady

Jarmark świąteczny w Ostrawie. Strefa główna

Ostrawskie Święta bez wątpienia są jednym z najważniejszych wydarzeń w mieście, dzięki któremu cała przestrzeń Placu Masaryka ożywa i oczarowuje swoim niepowtarzalnym świątecznym klimatem. Program na rynku oferuje wiele ciekawych występów muzycznych znanych czeskich gwiazd, ale również dziecięcych zespołów szkolnych. Nierozłączną częścią są stoiska oferujące grzańce, czyli vánoční punč, grzane wina, czekolady na gorąco i przekąski słone i słodkie oraz ciepłe skarpetki, bombki, zestawy prezentowe, formy do ciastek i wiele więcej. Oczywiście nie zabraknie również wielkiego diabelskiego młyna, z którego będzie można podziwiać całą świąteczną panoramę Ostrawy.

Jarmark świąteczny w Ostrawie. Strefa dzieci

Na Placu Jiraska, będzie umieszczona strefa dla dzieci, gdzie odbędą się różne warsztaty czy mini teatrzyki oraz zostanie postawiona duża szopka betlejemska ręcznie rzeźbiona.

Jarmark świąteczny w Ostrawie. Lodowisko

Na czas jarmarku świątecznego plac Edvarda Beneša zamieni się w wielkie lodowisko z dodatkowymi lodowymi drużkami pomiędzy drzewami. Na miejscu będzie można wypożyczyć łyżwy oraz napić się przepysznej czekolady na gorąco.

Jedziemy na jarmark świąteczny w Ostrawie. Praktyczne rady

mat.prasowe

Jarmark świąteczny w Ostrawie. Zamek Śląskoostrawski

To już długoletnia tradycja, że właśnie na czas świąteczny Zamek Śląskoostrawski zamienia się w wielką wystawę szopek betlejemskich. Drewniane, papierowe, kolorowe i surowe a nie które wykonane nawet z pieczywa czy słomy z kukurydzy. Nowością, która już w zeszłym roku okazała się wielkim sukcesem jest konkurs „Znajdź mnie”. Wybierając jedną z kart do gry możesz sprawdzić jak bystre masz oko i czy znajdziesz wszystkie postacie wymienione na wylosowanej karcie do gry. Po jej wypełnieniu możesz wsadzić ją do specjalnej urny, a być może wygrasz zamkowy zestaw prezentowy.

Również 9 grudnia na zamku odbędzie się jednodniowy zamkowy jarmark świąteczny z świątecznymi pysznościami i kolędowaniem.

Jedziemy na jarmark świąteczny w Ostrawie. Praktyczne rady

mat.prasowe

Jarmark świąteczny w Ostrawie. Nowy Ratusz

Już nie wielki prezent a nowa instalacja świetlna stanie ma płycie placu Prokeša. Zobacz przepiękną wieczorną panoramę Ostrawy właśnie z najwyższej wieży ratuszowej w całych Czechach. Oprócz niesamowitych widoków zobaczysz magicznie ozdobiony i oświetlony ratusz. Dodatkowo w każdą niedzielę wczesnym wieczorem w holu ratusza będzie można obejrzeć adwentowe koncerty Czeskiej Telewizji. W środę 13 grudnia bezpośrednio na Placu Prokeša odbędzie się tradycyjna koncert Czechy Śpiewają Kolędy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024