Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Jest nowy projekt! Transgraniczni wrócą do pracy?

Facebook Twitter

Czy rząd wysłuchał próśb pracowników transgranicznych i w przyszłym tygodniu zmieni rozporządzenie, otwierając tym samym dla nich granicę?

Kontrole na granicach zostały przedłużone o kolejne 10 dni, to oznacza, że będą prowadzone do 13 maja. Taką decyzję podjął szef MSWiA, minister Mariusz Kamiński. Czytaj: Kontrole na granicach zostają przedłużone. Ale Ministerstwo Zdrowia szykuje zmianę rozporządzenia.

Przypomnijmy, każda osoba, która wjeżdża do naszego kraju, musi poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Także pracownicy z pogranicza. Tym samym ci, który pracowali w Republice Czeskiej, musieli zdecydować, zostajemy w Czechach, lub postój w Polsce. Nierzadko osoby te straciły swoje stanowiska. Tymczasem dzisiaj (30.04.) na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawił się nowy projekt rozporządzenia.

Punkt odnoszący się do dwutygodniowej kwarantanny pozostał, do tej pory nie dotyczył m.in. żołnierzy, kierowców wykonujących przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu czy rolników jadących do pracy w gospodarstwie rolnym, które znajduje się po obu stronach tej granicy. W projekcie dopisano jednak kolejne paragrafy. Jak czytamy, od dnia 4 maja 2020 r. obowiązku, o którym mowa, czyli kwarantanny, nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej, lub w państwie sąsiadującym przez osoby wykonujące te czynności w tych państwach.

Kolejny punkt dotyczy edukacji. Kwarantanna ma nie dotyczyć uczniów i studentów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym.

Czy te zmiany są podyktowane licznymi protestami w przygranicznych miastach? Niewykluczone, bo kolejne manifestacje są planowane na ten weekend. Na razie ministerstwo zdrowia opiniuje projekt zmian w prawie. Adres e-mail ministerstwa, na który można zgłaszać swoje uwagi to  RMrozp.epidemia@mz.gov.pl  Uwagi można przesyłać do piątku 1 maja 2020 r. do godz. 12:00.

Projekt zmian znajdziecie w linku TUTAJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj