Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Już ponad 90 tysięcy rybniczan spisanych w Narodowym Spisie Powszechnym. To 66% mieszkańców

Facebook Twitter

Najwięcej osób, bo ponad 63 tysiące dokonało tzw. samospisu przez internet. Można też podać dane telefonicznie lub umówić się na wizytę z rachmistrzem. Można również tak jak w Rybniku wybrać się na spotkanie w dzielnicach.

Co czwartek rachmistrzowie dyżurują w innej części miasta. Wczoraj (02.09.) odwiedzili Rybnicką Kuźnię.

To wygodna forma

– przyznają mieszkańcy tej rybnickiej dzielnicy:

W spisie podajemy swoje dane, takie jak wykształcenie, wyznanie, narodowość, stan cywilny, miejsce pracy, czy zamieszkania. Rachmistrz Łukasz Kobeszko przyznaje, że forma bezpośredniego kontaktu jest dla wielu osób najważniejsza:

Łukasz Kobeszko: Telefonicznie to dużo gorzej wyglądało, tak było na początku spisu. Ludzie nie chcieli rozmawiać. Teraz wychodzę w teren, skuteczność jest dużo większa, mogę powiedzieć, że bardzo duża. To jest bardzo trudna praca, trzeba umieć ludzi do siebie przekonać, żeby spisu dokonali z rachmistrzem. Każdy wolałby zrobić to sam, przez internet, a jak przychodzi obca osoba, to dane ciężko się podaje. Trzeba umieć przekonać ludzi, żeby chcieli się spisać.

Na czwartek (2.09.) w Rybniku spisanych zostało dokładnie 90858 osób. Narodowy Spis Powszechny trwa do końca września. Jest obowiązkowy, za niespisanie grozi kara 5 tysięcy złotych grzywny. Zebrane dane mają pokazać strukturę społeczno-demograficzną oraz ekonomiczną mieszkańców Polski.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 lutego 2023