Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Kieca: Każdy rząd po macoszemu traktuje samorząd

Facebook Twitter

Każdy rząd, niezależnie od opcji politycznej po macoszemu traktuje samorząd - przyznał w porannej rozmowie w Radiu 90 Mieczysław Kieca prezydent Wodzisławia Śląskiego, jednocześnie przewodniczący Związku Gimn i Powiatów Subregionu Zachodniego.

W cieniu koronawirusa świętujemy w Polsce 30 lecie samorządu terytorialnego. Niestety, jak mówi Mieczysław Kieca, od 14 lat rządzący Wodzisławiem samorząd nie zmierza w dobrym kierunku:

Niezależnie od ekipy politycznej w Warszawie samorządu nie traktuje się po partnersku, przydziela mu się coraz więcej zadań, coraz mniej środków- tak naprawdę samorządowi, który reprezentuje mieszkańców. Niezależnie od opcji politycznych, kiedy zostawałem prezydentem, był pierwszy rząd Zjednoczonej Prawicy, potem mięliśmy dwa rządy PO, PSL, teraz mamy rząd Zjednoczonej Prawicy, każdy rząd po macoszemu traktuje samorząd – jeden więcej, drugi mniej. Ostatnie pięć lat to jest bardzo mocna centralizacja państwa i odbieranie uprawnień samorządom.

Samorząd chce dzisiaj partnera i poważnej dyskusji o finansach – podkreśla poranny gość Radia 90:

To jest rzecz kluczowa, samorząd jest bardzo dużym inwestorem, zarówno tym infrastrukturalnym jak i społecznym. Na nas jest bardzo dużo zadań, opieka od tej żłobkowej dla najmłodszych, aż po opiekę senioralną, która staje się coraz ważniejsza, bo jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. O szpitalach nie wspomnę, bo wiemy w jakiej trudniej sytuacji są szpitale powiatowe. Potrzeba przebudować finansowanie samorządów, tak aby miały stabilne finanse, tak aby można było tu na dole decydować jakie zadania są najważniejsze.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z do zobaczenia TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj