Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kogo preferują nowe obwody wyborcze w Żorach? [WIDEO]

Facebook Twitter

Radni przegłosowali uchwałę o nowych obwodach, zatwierdzono również ich numery, granice i siedziby obwodowych komisji wyborczych. Samorządowcy tłumaczą to koniecznością dostosowania się do nowelizacji kodeksu wyborczego oraz oszczędnością. Pojawiła się jednak krytyka takich działań.

Zmiana adresów lokali wyborczych na osiedlu Sikorskiego i osiedla Gwarków wprowadzi chaos – uważa Dariusz Kos ze stowarzyszenia Grupa Działamy.

Sugerujecie, że te zmiany są podyktowane szukaniem poparcia wyborczego, tam gdzie go nie było?

Raczej ukaraniem części mieszkańców za to, że głosowali nie tak, jak obecna władza chciała, gdyż właśnie mieszkańcy osiedla Gwarki poparli gremialnie jednego z radnych, który jest radnym opozycyjnym. Ta zmiana spowodowała, że mieszkańcom tej dzielnicy wskazano nową lokalizację lokalu wyborczego, oddaloną od ich mieszkań a na to rozdzielono ich na dwa osobne obwody do głosowania. To jest chaos i zamieszanie. Zmiana adresu lokalu wyborczego powoduje zniechęcenie, jeżeli ludzie muszą gdzie indziej głosować to część wyborców macha ręką i nie idzie na wybory.

Po zmianach w Żorach będzie nie 31, a 23 obwody wyborcze. Wioleta Kurzydem z Urzędu Miasta zapowiada, że mieszkańcy zostaną poinformowani o nowych miejscach, gdzie będą mogli głosować:

Mieszkańcy zostaną skutecznie poinformowani o tym, że obwody zostaną zmienione i również pisemnie, każdy dorosły obywatel miasta Żory, mieszkaniec, zostanie poinformowany, tam gdzie była dokonana zmiana, otrzyma taką informację: gdzie będzie mógł zagłosować, oddać swój ważny głos w wyborach. Co ważne jednak, za decyzją zmniejszenia liczby obwodów, stoją również powody ekonomiczne, poniekąd myślę, że można tu mówić też o oszczędnościach.

Na demokracji nie można oszczędzać – przyznaje w rozmowie z Arkadiuszem Żabką Dariusz Kos:

Te zmiany władze miasta tłumacza oficjalnie oszczędnościami, tymczasem wybory, które są teraz, według nowego prawa będą raz na 5 lat i nie wolno na tym oszczędzać. Nie wolno zmieniać lokali wyborczych, dzielić obwodów do głosowania, tylko dlatego, żeby oszczędzić.

Z czego wynika ta troska o demokrację? Nie wynika z tego, że też może chcecie wystartować w wyborach i osłabia ten nowy układ wasze siły?

Nie, nasze stowarzyszenie nie zamierza ubiegać się o mandaty radnych, nie zamierza brać udziału w procesie wyborczym. Nam zależy tylko i wyłącznie na tym, żeby zasady demokratyczne były przestrzegane.

W marcu władze Żor zmieniły okręgi wyborcze, to również spotkało się z krytyką władz stowarzyszenia.

Formularz Daj znać czeka na Wasze informacje! Dzieje się coś ważnego? Napisz do nas.

Wyślij zdjęcie, czy film lub po prostu opisz co się stało. Zostań naszym pierwszym źródłem informacji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj