Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kominiarze apelują: Nie bagatelizujmy czadu. Dobry ciąg kominowy to gwarancja bezpieczeństwa!

Facebook Twitter

Jest bezwonny, niewidoczny, nie ma smaku, ale niestety stanowi śmiertelne zagrożenie – czad ciągle groźny. Sezon ogrzewania rozpoczął się już kilkanaście dni temu. Im chłodniej na zewnątrz, tym więcej opału dorzucamy do pieców.

Tadeusz Kominek, mistrz kominiarski z Rybnika

Jak co roku kominiarze apelują o czyszczenie przewodów kominowych. Zarówno tych dymowych, spalinowych, jak i wentylacyjnych.

Dobry ciąg kominowy to nie tylko dobre spalenie i oszczędności, to także gwarancja bezpieczeństwa

– podkreśla Tadeusz Kominek, mistrz kominiarski z Rybnika. Ale zwraca uwagę również i na to, że w pogoni za oszczędnościami, często tak uszczelniamy mieszkania, że nie mamy dopływu do niego świeżego powietrza. A jest to konieczne.

 Tadeusz Kominek: Przez co przewody kominowe działają odwrotnie, czyli występuje niekontrolowany ciąg wsteczny i następuje wtedy zatrucie.

Radio 90: Ale o to nam chodzi, mamy szczelne okna i drzwi, domy ocieplone, żeby to ciepło  nie uciekało.

 Tadeusz Kominek: To są tak zwane pseudo oszczędności, ponieważ jeżeli to powietrze będzie odpowiednio dostarczone to nie wychodzi z mieszkania, bo są zamontowane nawiewniki ciśnieniowe w ramach okiennych, niż powietrze dojdzie do kratki wentylacyjnej czy do piecyka gazowego w łazience, to one zdąży się ogrzać. Przede wszystkim drożne, szczelne przewody kominowe, ale najważniejszym czynnikiem jest dopływ powietrza zewnętrznego żeby działały prawidłowo kominy.

Cylinder kominiarza

Dopływ powietrza musi być zrównoważony, czyli tyle ile mamy urządzeń w mieszkaniu, tyle musimy mieć nawiewów.

 Tadeusz Kominek: Mikrouchył nie jest urządzeniem nawiewnym, mogą być nawiewniki okienne lub ścienne, ale zawsze muszą dostać odpowiednią ilość powietrza do pomieszczeń, do kuchni, łazienek i pokoi, bo Rybniku występują jeszcze piece, rzadko ale są. Dwa razy do roku powinny być czyszczone przewody spalinowe, czyli od urządzeń gazowych. Cztery razy do roku muszą być czyszczone przewody dymowe, czyli od urządzeń na paliwo stałe, a raz do roku wentylacje. W niewyczyszczonej wentylacji są pajęczyny, mało tego ptaszki sobie lubią robić gniazda, to kawki, które są pod ochroną ale w ciągu roku potrafią zatkać dużą ilości przewodów wentylacyjnych. Jeżeli przewód kominowy jest niedrożny, to raczej jeżeli jest sprawny piecyk gazowy to się włączy, gorzej jeżeli piecyk nie jest sprawny, to wtedy może dojść do zatrucia.

Sprawne piece, ciągi kominowe a do tego czujki czadu – to da nam gwarancję bezpieczeństwa.

Kominiarz

W tym tygodniu temat tego jak być czujnym i bezpiecznym w Radiu 90, słuchajcie uważnie, a w przyszłym tygodniu do wygrania czujki czadu. Jak ważne są dla naszego bezpieczeństwa piszemy w tym materiale:

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj