StartWiadomości Wiadomości dnia

Koniec strajku w szpitalu w Rybniku. Pracownicy dogadali się z dyrekcją

Średnio na jeden etat ma to być 400 złotych brutto. Mówi wicemarszałek Maciej Gramatyka:

Dogadaliśmy się, strajk zostanie przerwany. Ustaliliśmy poziom wzrostu wynagrodzeń na 400 złotych brutto. Ustaliliśmy również, że ten wzrost wynagrodzeń nie będzie dotyczył etatów kadry kierowniczej. Od 1 listopada tego roku, w styczniu dalsza runda.

Zgodnie z porozumieniem w połowie stycznia przyszłego roku strony wrócą do rozmów, gdy będą już znane propozycje kontraktowe z NFZ. Zdaniem wicemarszałka Macieja Gramatyki, płace w rybnickim szpitalu, a co za tym idzie postulaty związkowców były słuszne:

Ci ludzie naprawdę zarabiają śmiesznie mało. Płatnikiem w Polsce za usługi medyczne jest NFZ. Szpital w Rybniku jest szpitalem, który jako jeden z wielu stracił na wejściu w życie Ustawy o Sieci. Mam nadzieję, że płatnik, czyli NFZ, też będzie się poczuwał do dołożenia się do tych pieniędzy. Mam nadzieję, że te pieniądze nie obciążą budżetu województwa śląskiego, w takim zakresie jak dziś to wygląda. Będziemy negocjować z NFZ.

Jak związkowcy i dyrekcja zareagowali na porozumienie? Od tygodnia Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 pracował tak jak na ostrym dyżurze. Wszystkie planowe zabiegi odwołano.

Zostaw komentarz